Engeller Kalktı, Naşite Okuluna Kavuştu

Kategori : Genel |

Doğuştan ‘cam kırığı’ hastası olan bedensel engelli Naşite Yılmaz (15), okuma azmi ile tüm engelleri dize getirdi. Kemikleri en ufak darbede kırılabilen genç kız, ilköğretimin ardından liseye kaydoldu; ancak okulu, tekerlekli sandalyesini kullanmaya uygun değildi. Rahatlıkla inip çıkabilecek rampalara sahip bir lisenin bulunmaması da okuma ümidini tükenme noktasına getirdi. Meslek edinip kendi işinin başına geçmeyi hayal eden Naşite’nin sesini Zaman’ın Pazar Gençlik eki duyurdu. ‘Devlet hem görevini hem engelliyi yok sayıyor’ başlıklı haber üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Okul girişine rampa yapıldı. Tuvalet, sınıf ve koridorlar engellilere uygun hale getirildi. Hedefleri engellere takılmayacak kadar büyük olan genç kız, kendisine tahsis edilen servis aracıyla ilk defa anne-babasına ihtiyaç duymadan okula gidip gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Hayatı engellerle dolu olan Naşite, ilköğretimi takdirlerle bitirdi. Okula bazen annesinin sırtında bazen tekerlekli sandalye ile İstanbul trafiğine aldırmadan devam etti. Ancak büyük bir iştiyakla kayıt olduğu liseye engeli nedeniyle devam edemedi. Çünkü tekerlekli sandalye ile ne evine uzak olan okulun yollarını aşmak ne de engellilere yönelik yapılmayan okula girip eğitim almak mümkün görünüyordu. Ailesi ve çevresini seferber etti. Gelecek güzel günlerdeki düşleri için bir çıkış yolu aradı. Açıköğretimde okuması söylendi. Ancak onun gönlünde hep bir sınıf ortamı, öğretmen özlemi ve arkadaş hasreti vardı.

Naşite Yılmaz’ın mağduriyetini Zaman’ın Gençlik ekinden öğrenen MEB, durum hakkında inceleme başlattı. Naşite’nin kayıtlı olduğu Fahrettin Özüdoğru Ticaret Meslek Lisesi, engellilere uygun hale getirildi. Dış kapı ve iç bölümlerdeki giriş-çıkışlara tekerlekli sandalye için rampalar konuldu. Genç kızın okuduğu sınıfın kapısı değiştirildi. Engelli tuvaleti yapıldı. Servisi ise Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından temin edildi.

Genç Naşite şimdi kendine özel servis aracıyla okula kolayca ulaşıyor. Önceki umutsuz halinden pek bir eser kalmamış. Gözlerinin içi gülüyor. Naşite’nin moral dünyasındaki gelişme arkadaşları ve öğretmenlerinin de dikkatini çekmiş. Öğretmenleri, okula geldiği ilk günlerde huzursuz görünen genç kızın artık daha sosyal ve derslerine karşı daha istekli olduğunu söylüyor. Hatta onun bu mücadelesi baba Hüseyin Yılmaz’ı da etkilemiş. O da yarım bıraktığı ilköğretimini tamamlamak için bir halk eğitim kursuna kayıt olmuş.
 
kaynak : zaman

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.