Engellere Karşi Yelken Açtilar

Kategori : Genel |

Henkel’in sponsorluğunda Umuda Yelken Engelliler Gençlik ve Spor Derneği (UYDER) tarafından düzenlenen ”Engelli Değil Yelkenli” projesinde  eğitim alan öğrenciler, İzmir’in Urla ilçesinde denize açıldı.
         Proje kapsamında 7 aylık eğitimlerini tamamlayan 24 çocuktan 19’u, Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde görülmeye değer bir mücadele sergiledi. Etkinliğe, 14 işitme, 5 görme engelli olmak üzere 19 çocuk katıldı. Optimist, laser 4.7 ve RS sınıfı teknelerlerin kulanıldığı yarışta, kurallar gereği laser 4.7 ve RS modeli her teknede engelli çocuk ile bir eğitmen yer aldı.
         Engelli Değil Yelkenli projesinde öncelikle İzmir genelinde bulunan 11-17 yaş grubundan 60 işitme ve 12 görme engelli olmak üzere toplam 72 çocuğa, 7 ay süresince uzman eğitmenler tarafından temel yelken eğitimi verildi.
         Projede yelken gibi çok yönlü bir takım sporu ile genç yaşta tanışan engelli çocukların özgüvenlerinin, zoru başarma konusunda güdülenmelerinin ve takım çalışmasına yatkınlıklarının artırılması, bunu yaparken de topluma adapte olabilme ve sosyal uyum yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
         UYDER başkanı Özgür İnam, Engelli Değil Yelkenli projesi ile Türkiye’de ilk kez bir Paralimpik (Engelli Olimpiyatları) Yelken yarışlarına katılabilecek bir takımın oluşturulmasına, Türkiye’nin 2012 Paralimpik Olimpiyat Oyunlarında tarihinde ilk kez yelken branşında temsil edilmesine katkı sağlanmasının amaçlandığını belirtti.
         UYDER’in Türkiye’nin ilk engelliler yelken kulübü olduğunu da hatırlatan İnam, bir ülkenin gelişmişlik ölçütünün engellilerine verdiği değer ile ölçüldüğünü, bu kapsamda engelsiz bir çok kişinin cesaret edemediği yelken sporuna engellerini hiçe sayan bir cesaret ve özgüven ile denize açılan ve yarışan sporcular arasında kaybedenin olmadığını söyledi.
         Yarışlar sonucunda tüm katılımcı sporculara madalya verilirken, işitme engelliler kategorisinde Pattex ekibinden Oktay Numanoğlu birinci, Persil ekibinden Sena saltekin ikinci, Vernel ekibinden Muhammet Çakır üçüncü olurken, görme engelliler kategorisinde Pril ekibinden Oğuzhan Parlaklar birinci, Pervol ekibinden Berrin Mutlu ikinci ve Gliss ekibinden Furkan Kaplan üçüncü olarak kupa almaya hak kazandı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.