Engelleri” Anneler Anlatti

Kategori : Genel |

 ”Yaşadığımız hayatı size özetleyerek bitirmek istiyorum mektubumu; kucağımızda yüzme bilmeyen bir çocukla denizin ortasındayız. Çocuğun yüzmeyi öğrenmesi imkansız. Bizim gücümüz çocukla birlikte yüzerek sahile çıkmaya yetmiyor, ancak onu suyun üzerinde tutabiliyoruz. Bu durumda karadaki insanlardan bize ip atlamalarını beklemek çok şey midir?” diye anlatıyor içindeki yangını bir engelli annesi. 
Bir başka anne ise çocuğunu yetiştirirken gördüğü duyarsızlığı, ”Toplumun bize bakışında bu çocukların özründen daha büyük bir sakatlık var ve bu bakışta insaf yok” satırlarıyla dile getiriyor. 
Yazar Mustafa Öztürk, bu ve buna benzer satırlarla dolu mektupları, ”Can Aynı Can” adlı kitabıyla okurlarına ulaştırıyor. Öztürk, ”ateşin düştüğü yüreklere” yani engellilere adadığı kitabında, bu alandaki sorunları, kaygıları, acıları ve umutları engellilerin ve annelerinin dilinden anlatıyor. 
         Toplumda engellilik konusunda bilinç oluşturulması için radyo ve TV programları yapan, hasta çocukların gelişimi ve eğitimi konusunda üniversitede ders veren Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lisans ve yüksek lisans eğitimini işletme üzerine yaptığını ancak 7 yıl önce belediye için bir proje hazırlarken engellilerin ihtiyaçlarını fark ettiğini ve o gün bugündür de başka bir konuda çalışmayı düşünmediğini söyledi.
         Ailesinde de engelli kimse bulunmadığını anlatan Öztürk, ”insani ve dini” nedenlerle engellilerin eğitim olanaklarının artırılması, sosyal hayata ve istihdama katılmaları, toplumda engellilik konusunda bilinç oluşturulması için elinden geleni yaptığını anlattı.
         Engellerin aşılması konusunda en büyük çabayı, ”ateşin düştüğü yüreklerin” yani engelli ebeveynlerinin özellikle de annelerin harcadığını belirten Öztürk, engellilerle empati kurulması ve onların fark edilmesi için son kitabında annelerin sözlerine, umutlarına ve hayal kırıklıklarına yer verdiğini kaydetti.
         Türkiye’deki 8.5 milyon özürlünün yüzde 74’ünün okuma yazma bilmediğine, sadece yüzde 0,2’sinin üniversite mezunu olduğuna dikkati çeken Öztürk, eğitim, istihdam ve ulaşılabilirlik konusunda atılacak her adımın, ”annelerin yanan yüreğine bir damla su” olacağını ifade etti.
         Engelliliğin bir ceza olmadığını vurgulayan ve ”engellilik, o kişilerin; hayatlarını kolaylaştırmak ise bizim imtihanımızdır” görüşünü dile getiren Öztürk, ”Tekerlekli sandalye dağıtmak çözüm değil, özürlüleri gönüllü mahkum olmaktan kurtarmak, sosyal hayata katmak lazım” dedi.
        
         -”BÜROKRATLAR SABOTE EDİYOR”-
        
         Türkiye’de 2005’te kabul edilen Özürlüler Yasası’nın bu alanda önemli düzenlemeler ve haklar getirdiğine işaret eden Öztürk, yasanın, hükümetin engellilik alanındaki iyi niyetli çabalarının bir sonucu olduğunu söyledi.
         ”AB ülkelerinde bile örneği az olan bu yasayı bürokratların çoğu bilmiyor” diyen Öztürk, iyi niyetli çabaların, ”bürokratlarca sabote edildiğini” savundu.
         Gerek Özürlüler Yasası gerek İmar ve Belediye yasalarının, engellilerin lehine düzenlemeler içerdiğini, bu konuda yönetmelikler de yayımlandığını belirten Öztürk, şunları kaydetti:
         ”Bunlar uygulanabilse özürlülerin hayatı yüzde 90 iyileşecek. Ancak bürokratların yasayı bilmemesi bu konudaki çalışmalara set vuruyor. ‘Tüm okullarda kullanım alanları engelliler varmış gibi düzenlenmelidir’ diye bir genelge var. Ancak İstanbul’da bin 800 okulda araştırma yaptırdım, hiçbirinde bu genelgeye uyulmuyor.
         Kaynaştırma eğitimi kapsamında, diğer çocukların psikolojisini bozduğu gerekçesiyle engelli çocukları okula almayan eğitimciler var. Peki engelli annelerinin psikolojisi ne olacak? Sabahlara kadar ‘çocuğum okuyamayacak’ diye ağlayan anneler ne olacak? Engellileri toplumdan soyutlamak için elimizden geleni yapmak hangi ahlaka sığar. Benim amacım, insanların yüreğine ateş düşmeden empati yapmalarını, hayatı engelliler ve aileleriyle paylaşmalarını sağlamak.’

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.