Engelleri Garsonluk Yaparak Aşacaklar

Kategori : Genel |

Eyüp Belediyesi, down sendromu ve zeka rahatsızlığı bulunan gençlerin, çalışarak kendilerine olan özgüvenlerini artırmak amacıyla “Gel Eyüp’te Yok Engel” adlı sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. proje kapsamında 10 engelli, Eyüp Belediyesi sosyal tesisleri arasında olan ‘Müzisyenler Kahvesi’nde çalışmaya başladı. Engelli gençlerin ilk konukları ise TRT 1’de ekranlara gelen ‘Bahar Dalları’ adlı dizinin oyuncuları Altan Erkekli, Sumru Yavrucuk, Özlem Conker, Levent Özdilek, Gözde Kansu, Tarık Ündüz, Burak Önal, Yener Gürsoy, Cenk İzgören ve futbolcu Okan Buruk oldu.

Haliç kıyısındaki tarihî tesiste, hafta sonu garsonluk yapacak engelli gençler, ilk iş günlerinde büyük başarı sergiledi. Müzisyenler Kahvesi’nde Bahar Dalları dizi ekibi, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve yardımcılarını görünce hem heyecanlanan hem de çok mutlu olan engelli gençler, onlarla sohbet etmeyi, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Down sendromlu gençlerin aileleri de bu anlamlı günde gençleri yalnız bırakmadı. Dizide ‘Bilge’ karakterini canlandıran Nurcan Eren, gençlerle sohbet ederken ağladı.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, projeyle ilgili şunları söyledi: “Gençlerimizin kendilerine olan özgüvenlerini artırmak, ailelerinin desteğiyle yaşamını sürdüren bu çocuklarımız için kendi emeklerinin karşılığını alabilecekleri, eğlenerek harçlıklarını çıkarabilecekleri bir proje hazırladık. Bu projemiz bütün sosyal tesislerimizde uygulanacak.”

Bahar Dalları dizisinin başrol oyuncusu Sumru Yavrucuk ise bu tür projeleri her zaman desteklediğini belirterek, “Bunu bir başlangıç olarak kabul edip çocuklarımızı daha farklı alanlarda görmek istiyorum. Bu çocuklarımızın hayata hazırlanması ve toplumun içine karışması, ailelerinin de mutluluğu demektir. Çok ciddi bir alana hitap ettiğinizi düşünüyorum ve duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, günün sonunda engelli gençlere tuttukları takımları simgeleyen hediyeler dağıttı. Eyüp Belediyesi’nin “Gel Eyüp’te Yok Engel” adlı sosyal sorumluluk projesine ilk etapta ilçedeki 10 engelli genç dahil edildi. Ailelerinin de onayı alınarak çalıştırılan gençlerin sayısının ilerleyen günlerde yeni taleplerle artırılması hedefleniyor. ZAMAN
 
ALTAN CANKUT İSTANBUL 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.