Engelleri Ortadan Kaldir” Projesi

Kategori : Genel |

Eski Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın eşi Saime Toptan’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı ile Tekışık Eğitim Araştırma ve Geliştirme Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri ”Engelleri Ortadan Kaldır” projesi kapsamında düzenlenen öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.  Bu yıl 7’ncisi yapılan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki on ilin orta öğretim ve yüksek öğrenim öğrencilerinin katıldığı yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi amacıyla Kültür Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Törende konuşan Vali Necati Şentürk, engellerin ortadan kaldırılabileceğini belirterek, ”Engelliler yalnız ülkemizin değil, bütün dünyanın sorunudur. Bugün evlilik öncesi ve hamilelik esnasında yapılacak tetkiklerle, engel durumlar ortadan kaldırılabilir. O nedenle önlenebilir engellikleri önlemek gerekir. Bana göre engellerin büyük bir çoğunluğu doğum esnasında meydana gelen engellerdir. Son yıllarda doğumların hastanelerde olması, bu açıdan da sevindiricidir” dedi.
         Tekışık Eğitim Araştırma ve Geliştirme Vakfı Başkanı Hüseyin Hüsnü Tekışık da, bir köy öğretmeni olarak 1948 yılında Bingöl’ün Karlıova ilçesi Bahçe köyüne atandığını belirterek, ”Yılmadım çalıştım. 82 yıllık ömrüme 86 eğitim kitabı sığdırdım. Hakkari’den Edirne’ye kadar 21 eğitim kurumu yaparak milli eğitime bağışladım. Yeter ki insan azmetsin” dedi.
         Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Toptan da, vakıf olarak engelli vatandaşların sorunları ile uğraştıklarını ve çözümü konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
         Bu yıl 7’ncisini düzenledikleri yarışmanın konusunun da engelin ortadan kaldırılması olduğuna değinen Toptan, ”Engelin önlenmesi daha ucuz maliyetlidir. Daha çok getirisi var, sevgisi de daha büyüktür. On ilin öğrencilerinin katılabildiği bu yarışmanın ödül törenini Siirt’te düzenlememizin nedeni ne diye sorulabilir. Biz yarışmayı düzenleyeceğimizi belirttiğimizde, Sayın Emine Erdoğan ödül töreninin Siirt’te yapılmasını istedi. Kendisi de bu törende olacaklardı. Ancak daha önemli işleri çıktığı için aramızda yoklar” dedi.
         Törende daha sonra orta öğretim öğrencileri arasında Mardin Fen Lisesi öğrencisi Şenay Öcek’in birinci, Kahramanmaraş Atatürk Anadolu Lisesi’nden Sibel Demirhan’ın ikinci, ÇEAŞ Şanlıurfa Anadolu Lisesi’nden Cemile Şule Açar’ın üçüncü, yüksek öğrenim öğrencileri arasında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Mustafa Emre Baltacıoğlu’nun birinci, Dicle Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nden Gülçınar Güven’in ikinci, Adıyaman Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan Betül Kavak’ın üçüncü olduğu açıklandı.
         Dereceye girenlere bilgisayar ve birer çeyrek altın verildi.
         Vali Şentürk daha sonra 1987 yılında Pınarova köyünde bir okul yaptıran Hüseyin Hüsnü Tekışık’a teşekkür belgesi, Saime Toptan’a da bir plaket sundu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir