Engelleri Zihninde Aşinca, Mutluluğu Yakaladi

Kategori : Genel |

MERSİN / AYDINCIK (CİHAN) – Mersin’in Aydıncık ilçesinde yaşayan engelli Nuriye Kısa (37), kitap okuma ve hayata olumlu bakma sayesinde yakaladığı mutluluğu, çevresindekilere de yayıyor. Engelini Allah’ın kendisine verdiği bir hediye olarak kabul eden Kısa, “Verilen hediyeden şikayet edilir mi hiç?” diyerek pozitif bir yaşam sürüyor. Kendisini okumaya ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye adayan Kısa, okuduğu kitaplardan derlediği ilginç yazıları, ajandasına kaydediyor. Kısa, bugüne kadar 3 ajanda dolusu not almış. Nuriye Kısa, henüz 1,5 yaşındayken rahatsızlık geçirmiş. Uzman bir doktora zamanında gösterilemediği için hastalığı ilerleyince, omuriliği zedelenmiş. O günden sonra vücut gelişimi durma noktasına gelmiş. Ailesi bütün imkânlarını seferber ederek, 15 yıl boyunca Nuriye Kısa’nın derdine çare aramış, ancak herhangi bir olumlu gelişme olmamış. Hatta, bazı doktorlar 20 yaşına kadar ömür biçmiş.

    20 GÜNDE OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİ
Ailenin ilk çocuğu olan Nuriye Kısa, okul çağına geldiğinde okula gitme imkânı olmadığı için, bir öğretmen gönüllü olarak ona evinde okuma öğretmiş. Yirmi günde okumayı öğrenen Kısa, daha sonra kardeşleri okula başladığında, onlarla birlikte ders çalışmış, araştırma yapmış, böylelikle kendi çabasıyla birçok konu hakkında bilgi edinmiş. Bir kitabı eline alıp tutacak kadar gücü olmamasına rağmen ailesinin yardımlarıyla sürekli okuyan Kısa’ya, çevresindekiler de kitap veriyor. Kısa, ayda 4-5 kitabı rahatlıkla bitiriyor ve önemli ve değerli bulduğu hususları ajandasına not ediyor. Kısa, zaman zaman evine gelen misafirlere ajandalarındaki notları okuyup, onların da faydalanmasını sağlıyor.
Kısa, edebiyat fakültesinde okuyan kardeşiyle mektuplaşarak Osmanlıca da öğrenmiş.
Hayatını iki döneme ayırmış Nuriye Kısa, 15 yaşına kadar geçen tedavi dönemi ve 15 yaşından sonra başlayan okuma dönemi olmak üzere.
Kısa, problemlerin kaynağının cehalet olduğunu, bunun da ancak okumakla çözülebileceğini ifade ediyor. Okumaya vakit bulamayanlara şaşırdığını ifade eden Kısa, “Madem vakit yok, o zaman televizyon karşısında saatlerini nasıl yok edebiliyorlar?” diye sordu.
İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN KERMES DÜZENLİYOR:
    “Çevremizde ihtiyacı olan insanlar varken bizim bu şekilde boş durmamız doğru değil” diye düşünerek komşularını harekete geçiren Kısa, kermes de düzenliyor.
Elde edilen gelirlerle ihtiyaç sahibi pek çok öğrenciye yardım eden Nuriye Kısa, sahip çıktığı öğrencilerin okulunu bitirip vatanına milletine hayırlı bir insan olmasıyla kendini mutlu hissediyor.


(CİHAN)
(Genel MY,AÖ, – Date : 06.12.08 Time 11:38)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.