Engellerini Aşmak İçin Mucit Oldular

Kategori : Genel |

 Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın koordinasyonunda düzenlenen ”Bu Benim Eserim” proje yarışmasına Denizli’den katılan engelli öğrenciler, günlük yaşamları ve eğitimlerinde karşılaştıkları zorluklardan yola çıkarak projeler üretti.
         Yarışmanın Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli’ndeki Antalya Bölge Sergisi’nde, Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencisi Cemal Mıngır ve Yeşilköy İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan Hüseyin Dündar ile Nilgün Ger’in icatları ilgi gördü.
         Görme engelli Türkçe öğretmeni ve eşinin gören bebeklerini karanlık ortamda bırakmalarından yola çıkan Mıngır, ”Benim dünyam karanlık ya sizinki?” projesiyle karanlık ortamlarda sesle uyarı veren sistem geliştirdi.
         Karanlık seviyesinin ayarlanabildiği fotosel rölesine karanlıkta elektrik akımını geçirebilen fotosel gözü bağlayan Mıngır, fotosel gözünden gelen elektriği 15 volta düşürerek zile bağladı. Mıngır, fotosel rölesine bağlı kabloyu prize taktığında karanlıkta zilden ses gelmesini sağladı.
         Doğuştan görme engelli 8. sınıf öğrencisi Mıngır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
         ”Türkçe öğretmenim, eşi de görme engelli olduğu için bebeklerinin sürekli karanlıkta kalmasından yakınıyordu. Ortam karanlık olduğunda ses verebilen bir sistem oluşturursam gözleri hiç görmeyen anne ve babaların gören bebeklerini ışıklı ortamda büyütebileceğini düşündüm. Böyle bir cihaz ürettiğimde görme engellilerin arkasından bir kişinin ışıkları kapatması ihtiyacını da ortadan kaldıracaktım. Ayrıca hiç görmeyen bireyler, bulundukları ortamdan çıkarken ışığın açık mı kapalı mı olduğunu kontrol ederek sosyal ortamlarda daha kolay uyum sağlayacaklardı. Bu projeyi başarmama en çok öğretmenim sevindi. Patent için başvuracağız ve patenti alırsak önce onların evine takacağız. Gözleri hiç görmeyen bireyler bulundukları ortamın karanlık olup olmadığını bu sistemle öğrenebilecek.”
        
         -EĞİTİMLERİNDEKİ ZORLUKTAN YOLA ÇIKTILAR-
        
         Denizli Yeşilköy İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan Hüseyin Dündar ve Nilgün Ger de ”Elementleri duyamıyorum ama nerelerde kullanılır biliyorum” projesiyle sergiye davet edildi.
         Öğrenciler, günlük hayatta kullanılan malzemelerin yapıldığı elementlerin özelliklerini kalıcı şekilde öğrenmek ve sağlığa olumlu veya olumsuz etkilerine karşı tedbir alabilmek amacıyla iki parçalı görsel materyal hazırladı.
         Sık karşılaşılan elementlerin özelliklerini ve kullanıldığı yerleri resimler çizerek kitapta toplayan öğrenciler, element tablosunu yapboz haline getirdi.
         Hüseyin Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”İşitme engellilerin kolay öğrenmelerini sağlamak istedik. Duyamamanın öğrenmenin önünde engel olmadığını anlattık” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.