Engellerini Karada Biraktilar

Kategori : Genel |

 İzmir’in Çeşme ilçesindeki  bir otelin dalış merkezinde ortopedik engelliler, profesyonel  dalgıçların gözetiminde yunuslarla yüzüyor.
       Dalış eğitmeni Aydın Koçluoğlu, yaptığı açıklamada,  organizasyonu, engellilerin de dalış yapabileceğini göstermek amacıyla  İzmir Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte  düzenlediklerini belirtti.
       Engellilerin su altındaki güzellikleri tanıyabilmelerini arzuladıklarını  anlatan Koçluoğlu, ”Elimizden geldiğince suyun altını insanlara  sevdirmeye çalışıyoruz. Başarılı olduğumuza da inanıyorum” dedi.
       İnsanların engellerinin, su altı dalışında önem taşımadığını anlatan  Koçluoğlu, şunları söyledi:
       ”Suyun altında engelli ya da engelsiz olmanız önemli değil. Su altında  nötrdeyiz, sanki uzayda uçuyormuş gibi. Elbette eğitmenlerin yardımı  gerekiyor. Ellerinden tutarak suyun altında gezdiriyoruz. Engelli olmak  kesinlikle sorun değil. Öncelikle dalış hakkında 20-25 dakikalık bilgi  veriyoruz. Dalış fiziğine ilişkin bilgi verdikten sonra da yine eğitmen  nezaretinde dalıyoruz. Dalmayı sevdirmek için elimizden geleni yaptık.”
       Bir diğer dalış eğitmeni Kasım Kurtoğlu ise su altında olmanın uzayda  süzülmeye benzediğini belirterek, ”Su altında hiçbir şey engel değil.  Tüm engellileri engelsiz su altına bekliyoruz” diye konuştu.
      
       -”ÖZ GÜVENLERİ ARTIYOR”-
      
       İzmir Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şehmus Özer de  ortopedik engellilerin rehabilite olabilmeleri amacıyla etkinliği  düzenlemeye karar verdiklerini anlattı.
       Dernek üyelerinin etkinlikten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden  Özer, ”Daha önce katıldığımız etkinlikler de var. Engelli  arkadaşlarımızın daha mutlu ve huzurlu bir ortamda olmaları için gereken  her şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi.
       Özer, yunuslarla yüzmenin, engellilerin içindeki huzuru ve şefkati  ortaya çıkardığını, dalış yapmanın ise öz güvenlerini artırdığını  sözlerine ekledi.
      
       -”İNANILMAZ BİR DUYGU”-
      
       Dolphin Parktaki yunuslar Max ve West ile yüzen ortopedik engelli Bülent  Özdalar (33) büyük bir heyecan yaşadığını belirterek, ”Halen  titriyorum, heyecandan. İnanılmaz güzeldi. Yüzme bildiğim, denize dair  her şeyi bildiğim halde, yunuslara dokunmak çok güzel bir duyguydu”  dedi.
       Özdalar, balık avlamaktan büyük keyif aldığını, ancak yunuslara  dokunmanın çok farklı bir zevk olduğunu anlattı.
       Dalış eğitmenlerinin gözetiminde su altında keyifli dakikalar yaşayan  Nergis Yıldırımer (19) de dalmaktan büyük keyif aldığını, su altında  bulunmanın heyecanlı ve güzel bir duygu olduğunu söyledi.
       Dalış eğitmenlerinin kendisine çok yardımcı olduğunu söyleyen  Yıldırımer, ”Su altında kendimi çok güvende hissettim. Çok balık vardı  ve çok güzeldi. Balıkları besledim. Her şey güzeldi” diye konuştu.
       Engelliler, dalış eğitmeni Berkant Oruç’un verdiği teorik eğitimin  ardından profesyonel dalgıçların yardımıyla dalış ekipmanlarını denizde  giyiyor, ardından da yine eğitmenlerin gözetiminde dalış yapıyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.