Engellerini Müzikle Aşiyorlar

Kategori : Genel |

Kayseri’de bir grup bedensel engelli, kurdukları ”Grup Destan” isimli müzik grubuyla hayata tutunuyor. Kayseri Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği İkinci Başkanı ve Grup Destan sözcüsü Faruk Şahin, yaptığı açıklamada, 11 kişilik müzik grubu kurarak engellerini unutmaya çalıştıklarını söyledi.
Engelliler için fiziksel engelin önemli olmadığını göstermek amacıyla böyle bir oluşum içine girdiklerini ifade eden Şahin, ”Çeşitli sosyal aktivitelerle bir araya geliyoruz. Düzenlediğimiz spor, müzik ve diğer faaliyetlerimizle bir araya gelerek dayanışmamızı artırıyoruz. Hayattaki engelleri yok sayıyoruz. Engelli insanların neler yapabileceğini, onların hayata sıkı sıkıya bağlı olduğunu herkese gösteriyoruz” dedi.
Doğuştan engelli olduğunu buna rağmen hayatta hiçbir şeyden eksik kalmamak için mücadele ettiğini kaydeden Şahin, türküleri halkla buluşturmak ve kültürün bir parçası olan türküleri seslendirmekten mutlu olduklarını belirtti.
         Kayseri’de bedensel engelli, görme engelli gibi diğer engellilerin de kendilerini ifade edebileceğini ve bunu kanıtlayabileceğini söyleyen Şahin, şunları kaydetti:
         ”Grup Destan isimli grubumuzu geçen yıl nisan ayında kurduk. 4 aylık çalışma sonucu ilk konserimizi verdik. Faaliyetlerimizi bireysel olarak yürütüyoruz. Hiçbir kuruma bağlı değiliz. Engellilerin kendinden ziyade topluma da hizmet edebileceğini, topluma katkıda bulanabileceğini düşünüyoruz. Kabuğuna çekilmiş, sinmiş bir toplum yerine, sosyal bir toplum olmak için çaba harcıyoruz. Türk halk müziği bizim için başlangıç oldu. Bunun dışında grup üyelerimiz tekerlekli sandalye basketbol takımının  oyuncusu. Ayrıca, tiyatro grubu kurmayı düşünüyoruz. Amacımız toplumun her kesiminde yer almak. Normal vatandaşlardan farkımız veya eksiğimiz yok.”
         İlk konserlerini Kayseri Kültür Merkezinde verdiklerini hatırlatan Şahin, huzurevleri, cezaevleri, çocuk yurt ve yuvaları gibi yerlerde konser vermeyi planladıklarını söyledi.
         Grup üyelerinden Barbaros Ceran da 11 yaşında trafik kazası geçirdiğini ama sosyal hayattan kopmadığını kaydetti.
         Bir kamu kuruluşunda memur olarak çalıştığını belirten Ceran, ”Trafik kazasından sonra Erciyes Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Amatör olarak müziğe başladım. Gelişen olaylar bizi buralara kadar getirdi. Bağlama benim için hobiydi. Bunu ilerleterek sanata dönüştürdük” diye konuştu.
         Grup üyelerinden Serap Karadağ ise amaçlarının toplumda var

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.