Engelli Atlet Yavuz Şap, Avustralya’ya Gidecek Parayi Buldu

Kategori : Genel |

MUĞLA / FETHİYE (CİHAN) – Koltuk değnekleri ile 24 yıldır maraton koşan Yavuz Şap, Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen yarışlara gidecek uçak parasını buldu. Zaman Gazetesi’nde çıkan haberin ardından çok sayıda hayırsever tarafından arandığını belirten Şap, maraton için antrenmanlara başladı.
    Bütün engellerin aşılabileceği vurgusunu yapmak amacıyla sağlam sporcularla birlikte farklı ülkelerde maraton koşan Yavuz Şap, Avustralya koşusu öncesi çıkan engeli aştı. 11 Ekim’de Melbourne kentinde yapılacak maraton yarışlarında koltuk değnekleri ile ülkemizi temsil edecek olan Şap, yol parası bulamadığı için bu yarışlara gidemiyordu. Kendisi ile ilgili çıkan haberlerin ardından İstanbul’da faaliyet gösteren Müjde FM, Şap’ın yarışlara katılabilmesi için yol ve konaklama masraflarını karışlama sözü verdi. Yol parasının bulunması ile birlikte yeniden maraton hazırlıklarına başlayan Yavuz Şap, Fethiye kordon boyundaki 2 kilometrelik koşu pistinde antrenörü ve milli hakem Osman Atakan Tekin’le birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Koltuk değnekleri ile günde 10 kilometre koşarak antrenman yapan Şap, Avustralya’daki maratonda amacının birincilik olmadığını söyledi. 24 yıl boyunca 5 kıtada maraton koştuğunu söyleyen Şap, Avustralya’daki 42 kilometrelik maraton koşularını da 10 saatte tamamlamayı hedeflediğini aktardı.
    Bugüne kadar dünyanın dörtte birini koltuk değnekleri ile kat ettiğini anlatan Şap, tüm bunlara rağmen kendisini hiçbir yetkilinin arayıp teşekkür etmemesinden yakındı.
 
    -Yavuz Şap Kimdir?-
1966 yılında Bursa’nın Gürsu ilçesinde dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Yavuz Şap, 4 yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra iki ayağını da kullanamaz hale geldi. Mehmet Terzi’nin 1984 yılında kazandığı Frankfurt Maratonu’nu televizyonda izledikten sonra koşmaya karar veren Şap, ayakları tutmamasına rağmen 25 yıldır maraton koşusu yapıyor. Katıldığı 90’a yakın maratonda fiziksel engeli bulunmayan insanlarla aynı parkurda yarışan Şap, ortaya koyduğu azmi ile engellilerin sesi oldu. Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve dünyaya mesaj vermek için kendi engellerini aşan Şap, altı kıtada tam bin 600 kilometre yol kat etti. Osman Atakan Tekin’in yardımlarıyla 1989 yılında İstanbul Avrasya Maratonu’na katılarak, 10 kilometrelik parkuru tamamlayan Yavuz Şap, ilk yurt dışı maratonuna da 1990 yılında katıldı. Türk bayrağını ilk taşıdığı Viyana Maratonu’nun ardından New York, Melbourne, Sydney, Bern, Amsterdam, Jakarta maratonlarına katıldı. Şap, bu koşularda dereceye giremese de koltuk değnekleri ile yarışı tamamlamasını bildi. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.