Engelli Gencin Hayati Sporla Değişti

Kategori : Genel |

İşitme Engelliler Dünya  Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye’ye, 4 altın madalya kazandıran  sporculardan biri olan Osman Geçit, 3 yaşında yakalandığı ateşli  hastalığın ardından işitme kaybı yaşadı ve hayata küstü, tekvandoyla  tanışınca hayatı değişti. Osman Geçit’in babası Mehmet Geçit, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Fransa’nın Toulouse kentinde düzenlenen şampiyonada, 80 kiloda altın  madalya kazanan Osman Geçit’in (22), 9 yaşından beri tekvando  eğitimi aldığını belirtti. Mehmet Geçit, ”Osman, 3 yaşında ateşli bir hastalık geçirdi. Hastalık  kulağına vurdu. Kulağında yüzde 55 işitme kaybı vardı. Birçok defa  doktora götürdük. Toplumdan kopmaya içine kapanmaya başladı, dışarı  çıkmıyordu. Sokakta arkadaşları kendisiyle alay ediyorlardı.  Toplumsallaşması ve motive olması için sporla uğraşsın, diye düşündüm. O  zamanlar lokanta işletiyordum. Lokantaya tekvando salonunda eğitim alan  çocuklar geliyordu. Tekvando ilgimi çekiyordu.Osman 9 yaşına geldiğinde  onunla birlikte iki ağabeyini daha tekvandoya gönderdim. Malatya  Valiliğinin yanındaki Uçarlar Spor Kulübü’ne gönderdik. Orada Antrenörü  Nurettin Uçar kendisini 15 yıl boyunca yetiştirdi” dedi.
       Osman Geçit’le birlikte tekvandoya başlayan ağabeylerinin Osman kadar  yetenekli ve istikrarlı olamadıklarına işaret eden Mehmet Geçit, şöyle  konuştu:
       ”Osman, tekvando ile ilgilendikten sonra topluma motive oldu.  Çevresiyle şakalaşmaya, iletişim kurmaya başladı. Konuşmasında düzelme  oldu. Derdini anlatabilecek duruma geldi. 5-6 sefer ameliyat oldu, şimdi  kulaklık kullanıyor. Kulaklıkla duyabiliyor. Başka bir sağlık problemi  yok. Konuşmada biraz sıkıntısı var.”
       Osman’ın Fransa’daki şampiyonanın ardından Türk bayrağının  dalgalanmasından çok etkilendiğine işaret eden Mehmet Geçit, ”Osman çok  duygulanmış. Federasyon Başkanı Oktay Aktaş ağlamış. Yarışma sırasında  bacağından sakatlanmış. Milli Takım Antrenörü ve Osman’ın Hocası  Fahrettin Yıldız, bacağına ilaç sürmüş, masaj yapmış. Osman, orada  yarışmadan çekilecek derecede sakatlanmasına karşılık, ‘Bayrağımı  düşündüm, Türk bayrağı hiç aklımdan çıkmadı. Şampiyonada sakatlandım,  devam etmeyebilirdim, ancak bayrağımızı düşündüm, onu dalgalandırmam  gerekiyordu, sakatlanmama rağmen yarıştım’ diyor” dedi.
       Osman Geçit’in 2009 yılında Taylan’da düzenlenecek olimpiyatlara  katılacağını aktaran Mehmet Geçit, ağustos ve eylül aylarında  olimpiyatlar için düzenlenecek olan kampa gideceğini belirtti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.