Engelli Haklari İçin Yerel Yaklaşim Projesi Hazirlandi

Kategori : Genel |

SAMSUN (CİHAN) – Ondokuz Mayıs Zihin Engelli Çocuklar Eğitim Koruma ve Araştırma Derneği’nin, Kadının İstismardan Korunması ve Rehabilitasyonu Derneği ile birlikte hazırladığı ‘Engelli Hakları İçin Katılımcı Yerel Yaklaşım Geliştirme projesi hayata geçiyor.
    Projeyle engelliler için fırsat eşitliğinin sağlanması, engelli hakları ve özgürlükleri konusunda gerekli bilincin artırılması, engellilerin yaşamlarını bağımsız idame ettirerek toplumsal yaşama katılma haklarına erişimleri yolunda tedbirler alınması, STK’lar ile yerel yöneticilerin işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.
    Dernek binasında yapılan projenin tanıtım toplantısında konuşan Ondokuz Mayıs Zihin Engelli Çocuklar Eğitim, Koruma ve Araştırma Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. İnci Devrim, projenin AB’nin engelliler ile ilgili olarak fırsat eşitliğinin sağlanmasına odaklanan uzun vadeli politikasına uyum sağlanması, Türkiye 2007 yılı İlerleme Raporu’nda belirtilen olumsuzlukların giderilmesi, engellilerin eğitim, sağlık, sosyal ve kamu hizmetlerine erişimleri konusunda ilerleme kaydedilmesi düşüncesiyle hazırlandığını söyledi.

 Başkan Yard. Doç. Dr. Devrim, “Türkiye’de yaşayan engellilerin topluma dâhil edilmesi stratejisi doğrultusunda, engelli sayısının yoğun olduğu illerden biri olan Samsun’da da engelli kişilerin saygın ve eşit muamele görme, yaşamlarını bağımsız idame ettirerek toplumsal yaşama katılma haklarına erişimlerinin desteklenmesi için bu proje tasarlanmıştır.” dedi.
    Bilinç düzeyi artırma eğitimleri ve engelli hakları ile ilgili seminerler düzenleyeceklerini ifade eden Başkan İnci Devrim, projenin ‘Ortak Akıl Toplantısı ve Yerel Düzeyde Engelli Haklarının Uygulanması için Strateji Raporu’nun oluşturulması ile son bulacağını kaydetti. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.