Engelli Kadinlar, Kadinlar Günü’nü Kutlamiyor

Kategori : Genel |

KONYA / SELÇUKLU (CİHAN) – Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan, her yıl gündeme getirdikleri engelli kadınların sorunlarına çözüm üretilmediği için bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamayacaklarını açıkladı.
Kayalı Park’ta bir araya gelen görme, yürüme ve işitme engelli kadınlardan oluşan grup, yıllardır çözülmeye bekleyen sorunlarına yetkililerin duyarsız kalmasını protesto etmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamama kararı aldı.
Grup adına basın açıklamasında bulunan Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Hukuk İşleri Sekreteri Suna Yılmaz Kertel, her yıl tekrar tekrar dernek olarak benzeri sorunlara değindiklerini belirterek, bu sorunlarla ilgili bir türlü çözüm üretilmediğini savundu. 
Toplumsal yaşamda dezavantajlı gruplar arasında yer alan engelli kadınlara yönelik ayrımcılığın ağırlığının arttığını söyleyen Kertel, şunları kaydetti: “Ayrımcılığı önlemeye yönelik hazırlanan başta anayasa olmak üzere tüm ulusal ve uluslararası mevzuata karşın, engelli kadınların dezavantajlı konumları önemli bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Engelli kadınların eğitim ve öğrenime ulaşımını sağlamak, işe girme ve işi sürdürebilme imkanları sağlayacak özel programlar geliştirmek, çalışma koşullarını mümkün olduğunca engelli kadınlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gerekirken aksi durumlar hala sürmektedir. Bu nedenle bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamıyoruz.”
Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan ise engelli kadınların sorunlarının her geçen gün arttığını belirterek, bu sorunların çözümü için yetkililerin harekete geçmesini istedi.
Daha sonra Başkan Özağan, belirledikleri yılın kadınlarına çeşitli hediyeler verdi.  
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.