Engelli Kizin Zorlu Eğitim Mücadelesi

Kategori : Genel |

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, yürüme engelli 13 yaşındaki Selin Demirkafa, üçüncü kattaki sınıfına ailesinin sırtında çıkıyor.
         Selin’in babası Mustafa Demirkafa, kızının eğitim gördüğü Prof. Dr. Halet Çambel İlköğretim Okulunda öğretmenlik yaptığını belirtti.
         Doğuştan yürüme engelli Selin’in eğitimini çok önemsediğini, bunun için çeşitli sıkıntılara göğüs gerdiğini söyleyen Mustafa Demirkafa, beşinci sınıfa giden kızının 2 yıldan beri üçüncü kattaki sınıfta eğitim gördüğünü ifade ederek, ”Daha önce zemin kattaki sınıfı bizleri çok fazla yormuyordu. Ancak üçüncü kata kendi imkanlarıyla çıkamayan kızımızı mecburen eşimle birlikte dönüşümlü olarak sınıfına çıkarmaya çalışıyoruz. Okula asansör yapılması için destek bekliyoruz” dedi.
         Anne Ayşe Demirkafa da eşiyle 3 çocuğundan biri olan Selin’i okutmak için büyük çaba gösterdiklerini bildirerek, şöyle konuştu:
         ”3 katlı okulda asansör olmadığı için kızımı sırtımda yukarıya çıkarıyorum, teneffüslerde de aşağıya indiriyorum. Bu şekilde günde 3 veya 4 kez merdivenleri inip çıkıyoruz. Yetkililerden sesimizi duymalarını ve yardımcı olmalarını bekliyoruz.”
        
         -”BABAM GİBİ ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM”-
        
         Selin Demirkafa, engeli nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşadığını, ancak, ailesinin her seferinde yardımına koştuğunu belirterek, ”Ailemin bana gösterdiği ilgi olmasaydı, belki de eğitime son vermek zorunda kalacaktım. Oysa ki, ben eğitimimi en iyi şekilde sürdürüp, babam gibi öğretmen olmak ve küçük çocukların sıkıntılarını gidermek için çaba göstermek istiyorum” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.