Engelli Müezzin, Okuma Azmiyle 34 Yaşinda Üniversite Öğrencisi Oldu

Kategori : Genel |

ADANA (CİHAN) – Doğuştan yüzde 95 görme engelli Bekir Şen (34), yüzde beşlik görme kabiliyetini sonuna kadar kullanarak kitap okuyor. Güneşli günlerde gözüne iyice yaklaştırdığı kitapları okumaya çalışan Şen, bütün zorluklara rağmen okuma aşkından vazgeçmiyor. Adana’nın Seyhan ilçesindeki Darüşşifa Camii’nde müezzinlik yapan Bekir Hoca, son 3 yıla kadar saatte 15 sayfa okuduğunu söylüyor. Artan göz rahatsızlığı sebebiyle kitap okumanın gittikçe zorlaştığını dile getiren Şen, güneş ışığının yetersiz kaldığı günlerde, bilgisayara yüklediği kitapları sesli olarak dinliyor.  Bekir Hoca, “Kitap okumak benim için hobi değil. Kitap okumak için onca zahmete katlanıyor bazen de acı çekiyorum. Benim ihtiyacım olduğu için kitap okuyor, ondan vazgeçemiyorum.” diyor.


    Bekir Şen, ailesiyle birlikte 1984 yılında Konya’dan Adana’ya gelmiş. 3 yıllık Kur’an kursu eğitiminin ardından önce ilköğretimi sonra liseyi dışarıdan bitirmiş. Hafızlık diploması bulunan Şen, kadrolu müezzin olduktan sonra da boş durmamış. Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı’na başlayan Şen, üniversite eğitimini tamamlamayı hedefliyor.
    Şen, engelli vatandaşları ‘ayet’ olarak nitelendiren Bekir Hoca, bu düşüncesini şu sözlerle özetliyor: “Kur’an-ı Kerim’in en küçük birimleri olan metinlere ayet diyoruz. Engellileri de ‘ayet’ olarak değerlendirebiliriz. Okumuş olduğumuz ayetler nasıl bize mesaj veriyorsa çevremizdekiler de bize mesaj veriyor. Engellilerin engelsiz kardeşlerimize verdiği mesaj ise: Bakınız, elinizdekinin kıymetini iyi biliniz.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir