Engelli Sorunu Ve Sosyal Duyarlilik” Konferansi

Kategori : Genel |

ÖZEV Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, ”Uygar, gelişmiş bir devlet olma hedefimiz varsa dezavantajlı grupların toplumdaki yerlerinin ne olduğuna bakmalıyız” dedi.
     Toptan, Bahçelievler Hanımlar Lokali’nde düzenlenen ”Engelli Sorunu ve Sosyal Duyarlılık” konulu konferansta yaptığı konuşmada, engellilerin haklarını gereği gibi kullanabilmesi halinde topluma katkıları olabileceğini belirtti.
     Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unun engelli olduğunu hatırlatan Toptan, engelli aileleriyle birlikte bu sorundan etkilenenlerin nüfusun yüzde 50’sine ulaştığını ifade etti.
     Engelli sorunun birinci derecede anneleri ilgilendirdiğine değinen Toptan, bu nedenle toplantının hanımlar lokalinde yapılmasının anlamlı olduğunu kaydetti. Toptan, engellilerin toplumda rahat ve sorunsuz yaşayabilmeleri için ailelerinin çevrelerini engelli çocukları konusunda bilgilendirmesi gerektiğini dile getirdi.
     Devletin, 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası ile hiçbir ayrım yapmadan eğitim desteği verdiğini anımsatan Toptan, ancak eğitim ile yönelinen hedeflere ulaşmada bir standart olmadığını söyledi. Toptan, ”Uygar, gelişmiş bir devlet olma hedefimiz varsa dezavantajlı grupların toplumdaki yerlerinin ne olduğuna bakmalıyız. Eğer onlar sporda, sanatta, günlük hayatta yanımızdalarsa işte o zaman hedeflediğimiz uygar devletler arasında yerimizi bulabiliriz” diye konuştu.
     Engelliler ve aileleriyle yaşadığı anıları da konuklarla paylaşan Toptan, Van’da engellilere yönelik bir ilköğretim okulunda düzenlenen törende engelli aileleriyle yaşadıklarını anlatırken duygulandı. Gözyaşlarını tutamayan Toptan, engellilerin eğitimlerinin hem kendileri hem de aileleri için ne kadar önemli olduğunu kaydetti.
     Toptan, ayrıca ÖZEV’in kurmaya nasıl karar verdiğini de anlattı. Engelli çocuğu olan bir annenin hamile olduğunu gördüğünde ”gerekli incelemeleri yapıp yapmadığını sorması üzerine” kadının ”bana bir şey olursa, engelli çocuğuma en azından kardeşi bakar” düşüncesiyle hamile kaldığını anlatması üzerine çok şaşırdığını söyledi. Saime Toptan, bunun üzerine ”engelli çocuğunun sorumluluğunu daha doğmamış çocuğuna yükleyen anneler ve engelli yakınları” için ÖZEV’i kurmaya karar verdiğini dile getirdi.
     Sunuculuğunu down sendromlu Olcaytu Tunçel’in yaptığı konferansa, AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan ve milletvekili eşleri de katıldı.
     Saime Toptan, ÖZEV yararına satılan ”Şiirde Yaşamak” ve ”Engel-siz Bir Hayat” isimli kitaplarını imzaladı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.