Engelli Sporlarını Tanıyalım: Oturarak Voleybol

Kategori : Genel |

Paralimpik Olimpiyatları’nda branş olarak kabul edilen Oturarak Voleybol, ülkemizde 2006 yılında bir federasyon çatısı altında toplanmış… Bedensel engellilerin yaptığı bu spor dalı bir hayli ilgi çekici… Oturarak voleybol bedensel engellilerin yaptığı bir spor dalı. 10 x 6 metrelik köşegen sahada erkeklerde1.15 m bayanlarda 1.05 metre yüksekliğindeki filelerde oynanır. Normal voleyboldan temel farkı,servis vuruşu,hücüm vuruşu ve blok esnasında oyuncunun vücudunun bir bölümü, yerle temas halinde olmak zorundadır. Genellikle eksik uzuvlu veya hareket sistemine ait engelleri bulunan kişiler tarafından yapılır. Oturarak voleybol Paralimpik Oyunlarında uzun yıllardır oynanmaktadır. Maliyeti oldukça düşük olan bu spor dalı, Türkiye’de 2006’da BESF tarafından branş olarak tanındı.

Kaynak : http://www.dobradobraspor.com/?hn=737 

Federasyon resmi sitesi www.oturarakvoleybol.com’dan seslerini duyurmaktadır… 

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, oturarak voleybolun çeşitli ülkelerde uzun yıllardır yapılan bir spor olduğunu, ancak Türkiye’de yeni yeni tanınmaya ve yaygınlaşmaya başladığını söyledi.


Şerefhan, branşın yaygınlaştırılması ve daha fazla engellinin spor yolu ile rehabilitasyonun hızlandırılması için Voleybol Federasyonu işbirliği ile çeşitli çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, bunun ilerleyen günlerde de düzenlenecek yeni etkinliklerle devam edeceğini ifade etti. Oturarak voleybolda henüz arzulanan seviyeye ulaşamadıklarını anlatan Şerefhan, ”Bu spor dalının yaygınlaşması için çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda ilk olarak bu sporu sevdirip, önümüzdeki sezonda lig haline dönüştüreceğiz” dedi.


Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Oturarak Voleybol Genel Koordinatörü ve eğitim kurulu başkanı Yusuf Kenan Kök, ”Amacımız çeşitli nedenlerle sosyal hayata dahil olmamış engellilere bir açılım sağlamak. Daha çok engellinin spor yapmasını sağlamak ve mutlu bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmak istiyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bu sporun Türkiye’deki gelişi büyük bir hızla devam ediyor” dedi. Kök, çok yakında İstanbul’da da kulüp kuracaklarını söyledi…


Oturarak voleybolda kulüp kuran takımlar şunlar:

SADER SPOR KULÜBÜ (Adana)

MARTI ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Adana)

AYDIN ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Aydın)

ERZURUM GENÇLİK SPOR KULÜÜBÜ (Erzurum)

İSKENDERUN ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (İskenderun)

MERSİN GENÇLİK SPOR KULÜBÜ (Mersin)

MUŞ ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Muş)

NİĞDE ANADOLU SPOR KULÜBÜ (Niğde)

SAMSUN EKSPRES ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Samsun)

SAMSUN BEDENSEL ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Samsun)

SİNOP ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Sinop)

SİVAS BEDENSEL ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ (Sivas)

GENÇLİK SPOR KULÜBÜ (Muğla)


HABER: SERDAR GÜVEN

DOBRADOBRASPOR

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir