Engelli Sürücüler, Önlerine Çıkan Engelleri Anlattı

Kategori : Genel |

ZONGULDAK (CİHAN) – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan engelli sürücüler, trafikte yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Sürücüler, özellikle polis ve park görevlilerinin engelli haklarına sahip çıkmadıklarını ifade ettiler.
Ereğli’de her geçen gün artan araç sayısı engelli sürücüleri sıkıntıya sokuyor. Kendileri için ayrılan engelli park yerine bırakılan araçlar nedeniyle sorunları gün geçtikçe artan engelli sürücüler, konuyu dile getirmek için bir toplantı düzenledi. 
Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk başta olmak üzere, toplanan bir çok engelli sürücü, kendilerine saygı gösterilmesini ve engelli sürücülerin araç park yerlerine başka araçların park edilmemesini istediler. Sürücüler ayrıca, trafikte de çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.


    Toplantının başında konuşan Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, zor koşullar altında hayatını sürdürmeye çalışan engellilere, diğer vatandaşların ve kamu görevlilerinin de yardımcı olmalarını istedi. Şentürk, “Şu anda burada özürlü plakası bulunan ve trafikte yaşadıkları sorunları anlatmak için yaklaşık 50 üyemiz ile birlikte toplanmış durumdayız. Ben bir engelli olarak araç kullanmıyorum. Asıl sorunlarını, dertlerini anlatacak olan engelli sürücü arkadaşımız. Ben dernek başkanı olarak, diğer sürücülerden ve yetkililerden özürlülerin haklarına biraz daha sahip çıkmalarını ve onlara saygı göstermelerini istiyorum.” dedi.
    Engelli sürücülerin, tek tek sorunlarını anlattığı toplantıda konuşan Nazım Cerrah, başta özel güvenlik görevlileri olmak üzere polislerin de kendilerine yardımcı olmadığını iddia etti. Cerrah, şöyle dedi:
    “Türkiye yaşayan nüfusun yüzde 10’u engelli. Ereğli’deki orana baktığınızda engelliler için en az elli araçlık park yerinin olması gerekir. Ancak bunun olmadığı gibi mevcut olan engelli araç park yerlerini de kullanamıyoruz. Hükümet konağındaki engelli araç yerine resmi araçlar park ediyor. Başka bir yere park ettiğimizde ise görevliler ’10 dakikaya kadar işini hallet gel’ diyerek, uyarıda bulunuyorlar.
    Benim zaten araçtan inip binaya girmem 10 dakikayı geçiyor. Bu durumda bizim nasıl işlerimizi halletmemiz bekleniyor ? Geçtiğimiz günlerde aracım ile bir hastamı hastaneye götürdüm. Aracımı park eder etmez güvenlik görevlisi arkadaşımız aracımı bulunduğu yerden kaldırmamı istedi. Ben de hastama bakıp çıkacağımı söyledim. Ancak kendisi beni hastane polisine şikâyet etti. Küçük bir tartışma yaşadık. Yaşanan tartışma sonrasında hastaneye çağırılan ekip ile karakolda ifade verdim. Bu konu beni oldukça üzdü. Bizlerin de birer birey olduğumuzun unutulmamasını istiyoruz.”
    Bir başka engelli sürücü olan Zehra Çam ise trafikte özürlü sürücülere karşı diğer sürücülerin saygı göstermediğini söyledi. Çam, bayan olmasına rağmen sürücülerin kendisine saygı göstermediğini belirterek, “Bu konuda en fazla sorunu bayan olmamız nedeniyle bizler yaşıyoruz. Diğer sürücüler araçlarımızdaki engelli işaretini görmelerine rağmen bizlere yol vermiyorlar. Bununla birlikte park yerlerindeki görevlilerin de normal vatandaşların araçlarını bizim araçların bulunduğu yere park etmemeleri konusunda uyarmamıza rağmen, bunu yapmıyorlar. Bizlere biraz daha saygı göstermelerini istiyoruz.”
    Engelli sürücüler, yaşadıkları sorunları dilekçeler ile bir kez daha gündeme getireceklerini de söyledi.

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.