Engelli Turistler, Side Antik Kent’i Gezerken Engelleri Rahatlikla Aşabilecek

Kategori : Genel |

ANTALYA / MANAVGAT (CİHAN) – Side Müze Müdürlüğü, bebek arabası ve yürüme engelli turistlerin Side Antik Kent’te rahat bir şekilde girmeleri için yürüme engelli yolu yaptı.
Side Müze Müdürü Güner Kozdere, yaptıkları yolla yürüme engelli ve bebek arabasıyla çocuklarını taşıyan turistlerin Side Antik Kent’i rahat bir şekilde gezebileceklerini ifade etti.
Yaptıkları engelli ve bebek arabası yolundan yerli ve yabancı turistlerden tebrikler aldıklarını belirten Kozdere, Side’de çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
Kozdere, turistlerin Side’ye girişte Sütunlu Cadde Portikli yolda yürürken ayaklarının yağmur suyundan oluşan çukurlara batmaması ve mozaiklerin zarar görmemesi için üzerini özel bir kumla kapattıklarını söyledi.
Kozdere, “Yaptığımız özel yürüme engelli yoluyla yürüme engelli turistlerimiz Side Antik Kent’i rahatlıkla gezebilir. Engelli turistlerin engeli yokuşu aşarken zorlandıkları yerlere özel tahta koyduk. Engellilerimiz yaptığımız yolla engellerini rahatlıkla aşacak.” diye konuştu.
Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeologu Altan Algül, Side Nymphaeum Çeşmesi’nde güz dönemi restorasyon ve onarım çalışmalarının sona erdiğini açıkladı.
Side Nymphaeum Çeşmesi’nde ‘Tarih Gün Işığına Çıkıyor Projesi’ çerçevesinde yaptıkları çalışmanın 8 yıldır sürdüğünü anlatan Algül, restorasyonunu yaptıkları Anıtsal Çeşme’nin Anadolu’daki en görkemli Roma şaheseri olduğunu dile getirdi.
Algül, güz döneminde tarihi çeşmede 4 sütunu ayağa kaldırarak başarılı bir restorasyon çalışmasına imza attıklarını aktardı.
 
    
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.