Engelli Vatandaşa Kimlik Karti

Kategori : Genel |

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen özürlülük durumu, bundan böyle nüfus cüzdanlarına yazılmayacak, özürlü vatandaşa özel kimlik kartı çıkarılacak.
Resmi Gazete’de yayımlanan ‘özürlülere yönelik veri tabanı oluşturulmasına dair yönetmelik’e göre bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk veya daha yüksek bir oranda kaybeden bireylerin bilgilerinin yer aldığı özürlüler veri tabanı oluşturulacak. Bu kapsamda özürlülere, durumlarını gösteren kimlik kartı verilecek. Kimlik almak için sosyal hizmetler il müdürlüklerine başvurulacak. Kart sahipleri mevzuatta tanınan hak ve hizmetlerden yararlanacak.

Özürlünün beyanı ve sağlık kurulu raporuna göre oluşturulacak bilgiler, Sosyal Hizmetler veri tabanına aktarılacak. Vefat eden veya özrü kalkanların kimlik kartları il müdürlüklerine iade edilecek. Gerçeğe aykırı kart düzenleyenler veya iade etmesi gerektiği halde kartı kullananlar hakkında cezai kovuşturma yapılacak. Halihazırdaki kimlik kartları ya da özürlülük durumunun arka nüshasına yazıldığı nüfus cüzdanları geçerliliğini koruyacak.
 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.