Engelli Vatandaşin Kaldirim Tepkisi

Kategori : Genel |

ZONGULDAK (CİHAN) – Zonguldak’ta bedensel ve görme engelli Abdurrahman Gençoğlu, özürlülere karşı ilgisizliği protesto etmek isterken tekerlekli sandalyenin devrilmesi sonucu düştü.  Gazipaşa Caddesi’nde tekerlekli sandalyesiyle kaldırımdaki rampadan çıkarken düşen görme ve bedensel engelli 46 yaşındaki Gençoğlu, rampanın yüksekliğini protesto için sandalyesiyle trafiğin yoğun olduğu caddeye girdi. Trafiğin yoğun olduğu Gazipaşa ve Uzunmehmet Caddesi’nde araçların arasına girerek ilerlemeye çalışan Gençoğlu, SSK kavşağı virajını geçerken arkadan gelen tırın kendisine çarpacağını fark edince güçlükle kenara çekilebildi. Eylemci Abdurrahman Gençoğlu, 14 yıl önce motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında belden aşağısının kısmı felç olduğunu ve yüzde 83 görme kaybı yaşadığını söyledi. Bedensel ve görme özürlü Abdurrahman Gençoğlu, özürlülere karşı ilgisizliğe olan tepkisini araç yolunda ters istikamette giderek gösterdi.

 Zonguldak’ta yaşayan yüzde 83 görme engelli Gençoğlu, tekerlekli sandalyesiyle kaldırımlara çıkmakta güçlüklerle karşılaştığından ve engellilerin yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunmamasından şikayetçi.
 Tepkisini kentin en işlek caddesi Gazipaşa’da ters yönde giderek gösteren Gençoğlu, eyleminin ardından Zonguldak Valiliği’nin önündeki kaldırıma çıkarken tekerlekli sandalyenin ters devrilmesi sonucu düştü.
 Ana caddede kaldırıma çıkamayan ve araç yolundan ters yönde ilerleyen Gençoğlu’nun tepkisini gören sürücüler, önce ne olduğunu anlamadan hız kesti.
 Kaldırıma bir türlü çıkamayınca Gazipaşa Caddesi’nde araç trafiğine ters yönde ilerleyen Gençoğlu, vatandaşların şaşkın bakışları arasında yoluna devam etti. Engelli vatandaşın eylemi, kısa süre trafiği de etkiledi. Tekerlekli sandalyeli ve gözleri görmeyen engelli vatandaş, Valilik önündeki kaldırıma çıkmaya her teşebbüs edişinde başarısız oldu. En son denemesinde de kaldırım kenarının yüksek olmasından dolayı aracının geriye devrilmesi sonucu yere düşen engelliye çevredeki vatandaşlar yardım etti.
 Sokağa çıktığı her seferde caddede sorunlar yaşayarak tehlikeler atlattığını söyleyen Gençoğlu, “Biz engelliler sokağa her çıktığımızda mutlaka böyle sorunlar yaşıyor, tehlike atlatıyoruz. Kaldırımların yüksek oluşu, binalarda asansör olmayışı, umumi tuvaletlerin bizlerin de yararlanabileceği şekilde yapılmamasından dolayı büyük sıkıntı yaşıyoruz. Yüzümüze karşı herkes bir şeylerin sözünü veriyor ama sonra unutuluyor. Bizim yaşamaya, gezip dolaşmaya hakkımız yok mu, biz insan değil miyiz? Bizim gözlerimiz görmeyebilir, bedensel engelli olabiliriz ama gönül gözlerimiz açık. Tüm yerel yönetimlerin duyarlı olmalarını, gerekli iyileştirme yapmalarını ve hayatımızı biraz olsun kolaylaştırmalarını istiyoruz.” dedi.
 Yetkililerin her seferinde caddelerin engellilere uygun olduğunu ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ettiklerini; fakat engellileri yalanlarla avuttuklarını ifade eden Gençoğlu, göstermelik birkaç yere yapılan engelli kaldırım çıkışları haricinde başka bir düzenleme yapılmadığını kaydetti.  (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.