Engelli Ve Yaşli Bakimi Bir Hakaret Gibi Kabul Ediliyor

Kategori : Genel |

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, gençler arasında, özellikle belirli yaşlarda engelli ve yaşlı bakımının bir hakaret gibi kabul edildiğini belirterek, ”Halbuki evlerimizde yeri gelecek kendi yaşlılarımıza bakmak ve bir şekilde baktırmak durumunda kalacağız” dedi.
     18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. Yıl Dönümü nedeniyle Konya İstiklal Harbi Şehitliği’nde düzenlenen törene katılan Çubukçu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Çubukçu, bir gazetecinin ”Yaşlı ve engelli bakımıyla ilgili Bakanlığınızın ne gibi çalışmaları var?” sorusu üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İŞKUR Genel Müdürlüğü ile bu yönde istihdam odaklı kurslar düzenlediklerini söyledi.
     Bu kurslara katılımın ve bu kurslardan sertifika alınmasının çok önemli olduğunu ifade eden Çubukçu, ”Bu konuda belediyelerimizin de önemli çalışmaları var. Engelli ve yaşlı bakımı, iş kolu olarak Avrupa’da son derece önemli. Özürlü ve yaşlılara verilen destekler önemli. Aynı zamanda insanların istihdamı açısından da önemli. Türkiye’de yetişmiş insan gücü açısından sıkıntımız var. Genç nüfus açısından sıkıntımız yok” dedi.
     Türkiye’nin genç nüfusuyla son derece enerjik bir ülke olduğunu belirten Çubukçu, şunları kaydetti:
     ”Gençler arasında, özellikle belirli yaşlarda engelli ve yaşlı bakımı bir hakaret gibi kabul ediliyor. Halbuki evlerimizde yeri gelecek kendi yaşlılarımıza bakmak ve bir şekilde baktırmak durumunda kalacağız. Aslında bu güzel bir iş, kötü bir iş değil. Ama toplumda böyle bir yanlış algılama var. Bizim bu konuyla ilgili çok fazla çalışmamız var.”
    

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.