Engelli Çaliştirmayan İş Yerlerine Kesilen Cezalar Engelliler Yararina Kullaniliyor

Kategori : Genel |

Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde fiziksel engelli ve eski hükümlü çalıştırma şartını yerine getirmeyen işletmelere kesilen cezalarla 10 engelliye minyatür halı yapımı kursu veriliyor. Şenpazar Kaymakamı Murat Süzen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce yürütüldüğünü belirterek, finansmanın Türkiye İş Kurumunun engelli ve eski hükümlü çalıştırma şartını yerine getirmeyen işletmelere kesilen para cezalarından oluşturulan fondan karşılandığını söyledi. Yöneticilerin, engellilerine sahip çıkması gerektiğini, engellilere beceri kazandırmanın da bunun en önemli parçası olduğunu vurgulayan Süzen, şunları kaydetti:     ”İlçemizdeki 10 engelliye beceri kazandırılması için uzunca bir süredir araştırma yapıyorduk. En uygun işin minyatür halı yapımı olduğuna hep birlikte karar verdik. Bu kapsamda açılacak kurs için Isparta’dan bir usta öğretici getirdik. Bir haftadır süren kurslarımızda epey bir yol aldık.”
     Kastamonu’nun en küçük ilçelerinden biri olmalarına rağmen çok az yerde benzer projelerin uygulandığını belirten Kaymakam Süzen,”Bu projede engellilere beceri kazandırmak için açılan kursun finansmanın da engelli çalıştırmayan iş yerlerine kesilen cezalardan sağlanması ayrıca önemli” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir