Engelli Çocuklar Annelerine Yemek Pişirmeye Başladi

Kategori : Genel |

KIRIKKALE (CİHAN) – Kırıkkale’de Dolunay Özel Eğitim Okulu, tedavi gören engelli çocuklara, uygulamalı eğitimle yemek yapmayı öğretiyor. Öğretmenlerin gözetiminde yaklaşık 2 yıldır eğitim aldıkları uygulama mutfağında kızartmadan melemene, kekten pilava, salatadan çorbaya kadar her türlü yemeği yapmayı öğreniyorlar. Öğrenciler, maharetli elleriyle demledikleri çayları, öğretmenlerine ve arkadaşlarına servis yapabiliyor.
    Yemek yapmaya 2 yıl önce başladıklarını açıklayan Dolunay Özel Eğitim Okulu Müdürü Serap Aksu, çocukların mutfak eğitiminden çok mutluluk duyduklarını söyledi.
    Mutfakta çocuklara birinci ve ikinci kademe olmak üzere iki tür eğitim verdiklerini anlatan Aksu, ”İlk olarak engelli çocuklara ekmek doğramak, salata yapmak gibi basit şeyleri öğretiyoruz. İkincisinde ise pilav, makarna, çorba yapmak ve patates kızartma gibi daha dikkat gerektiren yemekleri öğretiyoruz.” şeklinde konuştu. 
    Engelli çocuklara uygulamalı eğitim verilmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Aksu, ”Herkes gibi engelliler de yalnız kalabilecekleri durumlarla karşılaşabiliyorlar. Böyle zamanlar için engellilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde uygulamalı eğitimden geçmeleri gerekir.” dedi. Aksu, çocukların öz güvenlerini kazanmaları açısından da uygulamalı eğitimin gerekli olduğunu ifade etti.
    Çocukların mutfak becerileri konusunda 2 yıl içinde önemli ölçüde gelişme yaşandığını belirten Aksu, bu tür eğitimlerin daha erken yaşta verilmesi durumunda, engelli çocukların da diğer çocuklar gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi.
Yemek yapmanın çocukları ruhsal açıdan da rahatlattığını anlatan Aksu, 3-4 kişilik öğrenci grupları halinde verdikleri uygulamalı eğitimlerin, çocukların diğer arkadaşlarıyla kaynaşmaları ve sosyalleşmeleri açısından da önemli olduğunu kaydetti.
    Aksu, “Çocuklar mutfakta bir yandan yemek yaparken bir yandan da arkadaşlarıyla eğleniyor ve sohbet ediyorlar. Böylece okul içindeki arkadaşlıkları, iletişim becerileri de gelişiyor.” diye konuştu.
    Okula, eline kaşık almamış, hiç bıçak tutmamış çocukların geldiğini belirten Aksu, ailelerin, zarar görmelerinden korktukları için çocuklarını hiç mutfağa sokmadıklarını belirtti. Aksu, şöyle dedi: ”Oysa ebeveynler her zaman bu çocukların yanlarında olamayacaklar. Çocukların bu dönemde zorluk çekmemeleri için uygulamalı eğitimlerin verilmesi gerekiyor.”
    Örencilerden Ayşe Demircan da uygulamalı mutfak eğitiminin kendileri için çok yararlı olduğunu belirtti. Yemek hazırlarken kendini çok daha rahat hissettiğini anlatan Ayşe Demircan, “Artık anneme de yardımcı olabiliyorum. Az çok bütün yemekleri yapabiliyorum.” diye anlattı.
    Çocuğunun, mutfakta kendisine yardım etmeye başladığını açıklayan anne Gülten Demircan ise Dolunay Özel Eğitim Okulu’na teşekkür etti.
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.