Engelli İstihdam Eden İş Yerlerine ‘Engelli Dostu’ Yazisi Asilacak

Kategori : Genel |

ERZURUM (CİHAN) – Engellilerin istihdamına katkı sağlayan ve bu konuda çaba harcayan özel ve kamu işyerleri Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi tarafından ‘Engelli dostu’ ilan edilecek.
 Belli bir kotanın üzerinde engellilere iş imkanı sağlayıp onların fiziki çalışma ortamlarını iyileştiren kurum ve kuruluşlar,’Engelli dostu’ olacak.
 Engelliler kendilerine iş imkanı sağlayan resmi ve özel kurumları kamuoyuna’engelli dostu’ olarak lanse edecek. Engelli istihdam eden iş yerlerinin tabelalarına, bina giriş kısımlarına pirinç levha ile ‘Engelli dostu’ yazısı asılacak. Bu işyerlerinin sahip ve yönetim kurulu başkan ve müdürlerine ise şükran plaketi taktim edilecek.

 
 Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek. TSD Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, Türkiye’de ve Erzurum’da özel ve kamu sektöründe istihdam edilen özürlü oranının yasal standartların altında olduğunu kaydetti.
 Efe, özürlülerin yüzde 20’sinin kamuda, özel sektörde ya da kendine ait iş yerinde çalışabildiğine işaret etti.
 Mevcut yasalara göre 50’nin üzerinde işçi çalıştıran özel sektörün yüzde 3, kamu kuruluşlarının ise yüzde 4 oranında engelli çalıştırması gerektiğine değinen Efe, söz konusu yasanın uygulanmamasından şikayetçi oldu.
 Engellilerin istihdamını arttırmak, onları sosyal ve ekonomik yaşamın içine çekmek amacıyla,’Engelli dostu’ işyeri uygulamasına geçmeye karar verdiklerine değinen TSD Şube Başkanı Efe, “Özürlülere acınma hissiyle yaklaşılması ya da sosyal sorumluluk gereği sadaka niyetine bağış yapılmasını istemiyoruz. Belli bir sayının üzerinde özürlü istihdam edip, fiziki çalışma ortamlarını iyileştiren ve mesleki eğitimlerine destek çıkan resmi ve özel kuruluşlarını, ‘Engelli dostu’ ilan edeceğiz. Amacımız engellilerin iş hayatına katılmalarını sağlamak,moral ve motivasyonlarını yükseltmek. Özürlülere sahip ve destek çıkan kurum ve kuruluşları kamuoyuna duyurmak.” diye konuştu. (CİHAN)

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.