Engelli İstihdami Konusunda Soru Önergesi

Kategori : Genel |

Devlette bulunan 48 bin 549 özürlü kadrosunun yalnızca 10 bin 357’sinde özürlüler istihdam edilmektedir. 38 bin 192 kadro olduğu halde bu kadrolar boş tutulmaktadır.
5763 Sayılı yasaya göre 50 ve üzeri çalışanı olan işletmelerin özel sektörde faaliyet gösterenlerinin çalışan sayısının yüzde 3’ü, kamu işletmesinde ise yüzde 4’ü özürlü personel olmak zorundadır. Özel sektörde 5763 sayılı yasaya uymayan işletmelere çalıştırılmayan her özürlü için, aylık 2 bin Lira ceza uygulanmaktadır.Buna göre,1- Yasadaki açık hükme rağmen hükümet neden kamudaki özürlü kadroları boş tutmaktadır?2- Bu konu ile ilgili olarak bakanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır? Bakanlık olarak özürlülerin istihdamı ile ilgili yasanın açık hükmünü ne zaman uygulamaya başlayacaksınız?

                     
3- Özürlü istihdamı şartına uymayan özel sektör işletmeleri cezayı yaptırıma uğramaktadırlar. Bugüne kadar kamuda bu zorunluluğa uymayan işletmelere herhangi bir cezayı yaptırım uygulanmış mıdır? Uygulandıysa, hangi kurumlara, ne kadar ceza kesilmiştir?

 Av. Turgut DİBEK 
           Kırklareli Milletvekili
                       Adalet Komisyonu Üyesi

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.