Engelli Öğrenciler, Engelliler İçin Tekerlekli Sandalye Üretecek

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI  (CİHAN) – Avrupa Birliği(AB) projesi kapsamında engelli öğrenciler, engelliler için tekerlekli sandalye üretecek. Eğitim çalışmasını aralık ayında tamamlayacak engelli öğrenciler, özel sektörle işbirliği yaparak tekerlekli sandalye imalatına başlayacak.
    Avrupa Birliği İnovasyon (yenilik) projeleri kapsamında yürütülen ve fiziksel engellilerin tekerlekli sandalye gibi engellilerin kullandığı araçların tasarım, imalat, bakım, onarım ve testleri konularında meslek edindirmeye yönelik proje hayata geçiriliyor. Proje ortaklarından Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi’ne bağlı Gülen Yüzler Kompleksi’nde ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan 14 fiziksel engelli öğrenci eğitime alındı. Önümüzdeki aralık ayında sona erecek eğitimden sonra engelli öğrenciler özel sektör işbirliği ile yine engellilere tekerlerli sandalye üretecek, servis hizmeti verecek.
     Proje Koordinatörü Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Soydan, projenin amacının tekerlekli sandalye gibi en yaygın kullanılan engelli araçlarının tasarım, imalat, test, bakım, onarım ve seçimi konularında istihdam edilmesi olduğunu kaydetti. Soydan, eğitimini bitiren öğrencilerin özel sektör işbirliği ile tekerlekli sandalye üretimine önümüzdeki ayda başlayacağını söyledi. Proje kapsamında ayrıca engelliler için üretilen ders kitapları, atölye donanımları ve laboratuvar ölçme aletlerinin test edilerek, sistemdeki noksanlıkların belirlendiğini vurgulayan Soydan, “Fiziksel engellilerin mesleki eğitimine yönelik oluşturulan eğitim platformunun pilot eğitim sonunda noksanlıkları giderilerek ülkemizin her köşesinde ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmaya başlanacak.” diye konuştu.
    
    SAÜ SEMPOZYUMA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
    Soydan, ayrıca engellilere yönelik faaliyetler kapsamında 23 Kasım 2009 tarihinde SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Uluslararası 1. Engellilik Mobilite ve Fiziksel Engelliler için Medikal Teknolojide Mesleki Eğitim Sempozyumu’ düzenleneceğini bildirdi.
    Sempozyumun engellilere yönelik yardımcı teknoloji ve rehabilitasyon mühendisliği konularında büyük bir boşluğu dolduracağını vurgulayan Soydan, sempozyumun önemli kapıları aralayacağını sözlerine ekledi. Sempozyum ile ilgili bilgi almak isteyenler www.emmes09.edu.tr. ve www.epds.eu adreslerinden bilgi alabilecek. (CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.