Engelli Öğrenciye Merdiven Engeli

Kategori : Genel |

OSMANİYE (CİHAN) – Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na girmek isteyen engelli öğrenci merdiven engeline takıldı.
    Prof. Dr. Halet Çambel İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Selin Demirkafa, sınav giriş belgesinde engeli yazmasına rağmen üst katlardaki sınıflarda sınava girmek zorunda kaldı.
    Selin, Kadirli Lisesi’nde sınava gireceği ikinci kattaki sınıfına, anne Ayşe Demirkafa’nın kucağında çıkabildi. Anne Demirkafa, okulun girişinde kızını kucağına alarak merdivenlerden üst kata sınava gireceği sınıfa kadar çıkarırken, bu duruma tepki gösterdi.

 
    Bir aydır kızının sınava rahat girebilmesi için uğraştığını kaydeden Anne Demirkafa, “Ankara’ya kızımın engelli olduğuna dair rapor gönderdik. Sınav giriş belgesinde ‘Bedensel yetersizlik, giriş katta bulunan salonlarda, masa ve sıra öğrencinin özelliklerine uygun olarak düzenlenecek’ yazmasına rağmen kızımı sırtımda üst katta bulunan sınıfına çıkardım. Bunun dikkate alınmamasına anlam veremiyorum.” dedi.
    Geçtiğimiz günlerde Kozan’da devlet tarafından yapılan bir sınavda 1 öğrenci için 11 kişinin görevlendirildiğini hatırlatan Demirkafa, “Kızım engelli ve onun eğitim alması için elimden geleni yapacağım. Kızım için zemin katta bir yer ayarlanamaz mıydı ? Bir okulda bir kişi için bir çok öğretmenin görev aldığını televizyonlarda hepimiz gördük. Benim engelli kızım için bir kolaylık sağlansa ne olurdu sanki.” diye konuştu.
    Okuduğu okulda asansör olmadığı için kızını her gün 3. kattaki sınıfına kucağında çıkardığını ve bu yüzden belfıtığı olduğunu söyleyen anne Demirkafa, “Kızım 13 yıldır engelli. Okuması için ne gerekiyorsa yapıyorum. Okula akülü araba ile geliyoruz, fakat 3 katlı okulda asansör olmadığı için kızımı sırtımda 2. ve 3. kattaki dersliklere çıkarmak zorunda kalıyorum. Ders bittiğinde teneffüse aşağıya indiriyorum, tekrar 3. kata çıkarıyorum. Bu şekilde günde 3-4 kez merdivenleri inip çıkıyoruz, bu da yetmiyormuş gibi bir de sınavda yüzlerce çocuğun önünde kızımı merdivenlerden sırtımda çıkarıyorum.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.