Engelliler Ayvalik’ta Buluştu

Kategori : Genel |

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 17’ncisi düzenlenen Ayvalık Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri’nin açılış seremonisi Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.
         Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, ilçenin her yıl düzenlenen  bu şenliklerle özdeşleştiğini söyledi.
         Çelebi, ”Artık engelliler Ayvalık’tan ‘Biz de varız’ diyebilmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Biz engellilerin sorunları bitmek bilmez ama bu sorunların en önemlileri ulaşım, eğitim ve istihdamdır. Bu yüzden de bu şenliklerimizde istihdam konusuna eğildik. Sağlıklı insanlarla omuz omuza yürümek, sürekli tüketen konumundan çıkıp üretime katılmak istiyoruz. Sadaka değil, üreterek, kendi ürettiklerimizle emeğimizin hakkını almak istiyoruz” dedi.

 
         Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen de engellilerin hak arama mücadeleleri boyunca en önemli unsurun farkındalık olduğunu belirterek, engellileri ve yaşadıkları engelleri tanımayan insanlara bilgi vermek, bilinçlendirmek gerektiğini ifade etti.
        
         -”FARKINDALIK VE AYVALIK”-
        
         ”Engelliler konusunda söylenmesi gereken tek slogan farkındalık ve Ayvalık’tır” diyen Türközen, şöyle konuştu:
         ”Engellilerin günlük yaşantılarının kolaylaştırılması gerekmektedir. Örneğin Polis İmdat, 112 Acil Yardım sistemleri sağır dilsiz vatandaşlar için de mesaj şeklinde uyarlanmalıdır. Engellilerin cinsiyetsiz olduğu düşüncesi terk edilmelidir. Kadın ve çocuk engellilere ayrı politikalar üretilmelidir. İstihdamda gerçekçi iş planlamaları yapılmalı, kota uygulamasının etkin kontrolü sağlanmalı ve engellilerin sendikalaşması kolaylaştırılmalıdır. Bugün sözün bittiği gündür. Bugün engellilerimizi daha çok düşüneceğimiz ve herkesin engellilere borcunu ödeyeceği gündür.”
         Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant da yurdun dört bir yanından gelen engellilerin bu sayede yeni dostluklar kurduğunu, birkaç gün de olsa hayatlarını renklendirdiklerini söyledi.
        
         -”400 BİN ENGELLİ İNSANIMIZ ENGELLİ AYLIĞI ALMAKTADIR”-
        
         Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de engellilerden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın uluslararası bir panele katılmak zorunda olduğu için Ayvalık’a gelemediğini ancak sevgi ve selamlarını getirdiğini söyledi.
         Güven, devletin, sosyal devlet olma özelliğiyle fırsat eşitliği, eğitim ve istihdam alanlarında elinden geleni yaptığını ifade ederek, ”Devletimizin çıkarmış olduğu yasalar ve düzenlemeler sayesinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne imza atmış durumdayız ve bu imzayı ilk kez Türkiye atmıştır. 400 bin engelli insanımız engelli aylığı almaktadır. Dünya genelinde hüküm süren krize rağmen bu kadar engelliye maaş verebilecek kudrette bir ülkede yaşıyor olmanın onurunu yaşıyorum” diye konuştu.
         Sosyal Hizmetler VE Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış da engellilerin refah düzeyinin,gelişmiş ülkelerdeki seviyeye çıkarılması gerektiğini belirtti.
         Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan da Atatürk’ün ”Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” sözünün kendileri için düstur olduğunu söyledi.
         Arslan, şunları kaydetti:
         ”Bu temelde hareket ederek sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla engellilerin sorunlarına neşter vurabileceğimize inanıyorum. Ülkemizde engelliler haklarını arıyor ve istiyor. Bize düşen de engellilerimizin bu taleplerine ve sorunlarına eğilebilmektir. Valilik olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da engellilerin hayatını kolaylaştırabilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
         Vali Arslan’ın konuşmasının ardından çeşitli il ve ilçelerden gelen engelli grupları kortej geçişi yaptı.
         Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından, şenliğin 17 yıl önce ilk kez yapılmasını sağlayan ve Ayvalık’ta yaşayan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Uğur’un kızının adını taşıyan Hayat Uğur Hatıra Ormanı’na fidan dikildi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.