Engelliler Bilinmeyen İş Gücü” Konferansi

Kategori : Genel |

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, Türkiye’de ”yardım endeksli sosyal hizmetin yerini hak endeksli sosyal hizmet anlayışının aldığını” söyledi.
     Engelliler Haftası dolayısıyla Denizli Belediyesi ve Workability Europe tarafından organize edilen ”Engelliler Bilinmeyen İş Gücü” konferansı, Karahayıt beldesindeki Colessea Otel’de başladı.
     Konferansa, SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz, Özürlüler İdaresi Genel Başkanı Abdullah Güven ve davetliler katıldı.
     SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, engellilere yönelik hizmetlerindünyanın birçok yerinde yerel yönetimlerce gerçekleştirildiğini belirtti.
     Hizmetlerde standardın belirlenmesi için merkezi yönetimin önemli olduğunu kaydeden Barış, şunları söyledi:
     ”Yereldeki bir engellinin sorununun çözümü Ankara’dan bakıldığında farklılık gösterir. Norm ve standart belirlenmesi için merkezi yönetim önemlidir, ama uygulaması yerelde olmalıdır. Son yıllarda ülkemizde bu değişmeye başladı. Yardım endeksli bir sosyal hizmetin yerini hak endeksli sosyal hizmet anlayışı aldı. Devletin görevi engelli çocuğun durumunu engelsiz çocuğun durumuna getirmektir. Bir engellinin işini görsek ‘yardım ettik’ deriz oysa bu yardım değil, engellinin bir hakkıdır. Bunun da son yıllarda değiştiğini görüyoruz.”
    
     -VALİ ERKMEN: ”TÜRKİYE’YE ÖRNEĞİZ”-
    
     Denizli Valisi Yavuz Erkmen de Denizli’nin sosyal yardımlaşmada Türkiye’ye örnek bir kent olduğunu belirterek, ”Türkiye, engelli vatandaşlara destek konusunda çok önemli adımlar atmıştır. Bizim amacımız Denizli’yi bu konuda yeni projelerle örnek kent haline getirip sosyal anlamda öne çıkmış bir kent yapmak” şeklinde konuştu.
     Erkmen, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için devletin tüm imkanlarını seferber etmesi gerektiğini söyledi.
     Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi de devletin sosyal elinin yerel yönetimlerce engellilere uzatıldığını ifade etti.
     Bir yılda 40 bin engelliye çeşitli yardımlar yaptıklarını anlatan Zeybekçi, ”Özürlülerimizin işe yarayabilir ortamlarını sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye olarak bu insanlar için çok büyük adım attık. Bakıma muhtaç kişilere evde hizmeti yapıyorsak şimdi toplumda yerini almak isteyen engellimize bu yerini aldırarak görevimizi yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.