Engelliler Engellerini Aşiyor

Kategori : Genel |

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi’nce   geliştirilen proje kapsamında kurulan ”Ekolojik Oyuncak Üretim Atölyesi”nde   çalışan engeliler, ahşaptan çeşitli oyuncaklar ile okul öncesi eğitim ve fiziksel   rehabilitasyon tedavisinde kullanılan egzersiz malzemelerin üretimini yapıyor.
         Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanı Yakup Beyazer, AA   muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladıkları ”Ekolojik Oyuncak Üretim   Atölyesi” projesine İş-Kur Genel Müdürlüğü’nden 97 bin TL hibe alarak bin   metrekarelik kapalı alanda atölye kurduklarını söyledi.


         Tekkeköy İlçesi Aşağı Çinik Beldesi’nde kurdukları atölyeye 30 makine   alarak 25 bedensel engelliye önce kurs verdiklerini, ardından da istihdama   kavuşturduklarını belirten Beyazer, ”Amacımız, engellilerin toplumda iş sahibi   olmalarını ve küçük çocukların tamamen ekolojik oyuncaklarla oynamalarını   sağlamak”dedi.
         Beyazer, bedensel engellilere ekolojik oyuncak yapımı ve iş makineleri   kullanma konusunda Çıraklık Eğitim Merkezi öğretmenlerince başlatılan kursların 6   ay süresince devam edeceğini ifade etti.
         Kursa katılan her bedensel engellinin aynı zamanda atölyede de çalışarak   günlük 15 TL ücret aldığını belirten Beyazer şunları söyledi:
         ”Dernek olarak engellilerin hayata tutunmasını, mutlu olmalarını   amaçlıyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz proje sayesinde engelli insanları   istihdama kavuşturmuş oluyoruz.
         Atölyemizde unutulmaya yüz tutmuş tarihi oyuncakların yanı sıra okul   öncesi eğitim ve fiziksel rehabilitasyon ürünleri üretimi yapılıyor.   Kursiyerlerimiz bunların eğitimi alıyorlar. Kurs bitiminden sonra seri üretime   geçerek derneğimize gelir sağlayacağız. Ayrıca istihdam edeceğimiz engelliler de   buradan kazandıkları para ile aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.”
         
         -EVDEN ÇIKAMAYAN ENGELLİLERE DE ÇALIŞMA İMKANI-
         
         Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanı Yakup Beyazer, montaj   yapılabilecek oyuncakları da evden dışarıya çıkamayan, ama ellerini kullanabilen   engellilerin evlerine götürmek ve bu durumdaki engellileri de işin bir parçası   haline getirmek istediklerini ifade etti.
         Beyazer, Türkiye’de ilk kez engelliler için istihdama yönelik böyle bir   atölye ve çalışmanın gerçekleştirildiğini de belirtti.
         Atölyede, topaç, ahşap araçlar, kukla, hayvan figürleri ve ev gibi   nostaljik ahşap oyuncakların yanı sıra  okul öncesi eğitim malzemeleri abaküs,   harf, şekil ve rakamlar ile fizik tedavi ve rehabilitasyon da kullanılan ahşaptan   çeşitli egzersiz malzemeleri imal ediliyor.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.