Engelliler ”Engelli Açilimi” İstedi

Kategori : Genel |

Engelsiz Erişim Ankara Platformu üyesi bir grup engelli ”Engelli Açılımı” talebiyle yürüyüş yaptı. Dikimevi Ankaray İstasyonu’ndan Kurtuluş Parkı’na yürüyen engelliler, engellilere yönelik politikaları ve günlük yaşamdaki engelleri protesto eden sloganlar attı. 
Benzer içerikli pankartlar taşıyan engelliler adına açıklama yapan platform sözcüsü Burak Sarı, ”Toplumun ve sistemin bize koyduğu engeller yüzünden engelliyiz” diyerek, sokaklarda ve güncel hayatta ayrımcılığa sonuna kadar karşı olduklarını söyledi. 
Sarı, 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası’nın şehirlerdeki mimari ve toplu taşımanın engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini öngördüğünü hatırlatarak, 2012 yılına kadar tamamlanması öngörülen çalışma konusunda henüz ciddi bir ilerleme bulunmadığını söyledi. 
         Kentlilik bilincinin tüm vatandaşların kent yaşamına eşit ve özgürce ulaşabilmesinden geçtiğine işaret eden Sarı, ”Avrupa’nın en iyi başkenti ödülünü alan Ankara’da yaşamak engelliler için olduğu kadar engelsiz insanlar için de bir nevi çile durumundadır” diye konuştu.
         Erişilebilirliğin bir hak olduğunu ve engellenmemesi gerektiğini belirten Sarı, engelli vatandaşların sorunları için daha çok bütçe ayrılması talebini dile getirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.