Engelliler Golf Oynuyor

Kategori : Genel |

Golf Federasyonu’nun yürüttüğü çalışma kapsamında Türkiye’de bedensel engelli golfçular yetiştiriliyor. Zengin sporu olarak bilinen golf, engelli bireylere de açıldı. Federasyon Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun 7 yıl önce sadece rehabilitasyon amacını taşıyan ve engellilerin doğayla iç içe olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan engelli golfu şimdi daha profesyonel olarak yapılıyor. Golf Milli Takımı Antrenörü Adnan Salmanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birisi bayan 5 bedensel engelli sporcuyla bir yıldır İstanbul’da çalıştıklarını söyledi. Avrupa’da engelli golfunun daha yaygın olduğunu ve Türkiye’de henüz fazla bilenmediğini ifade eden Salmanlı, ”Avrupa’da yapıldığı için biz de böyle bir çalışma başlattık. Şu anda 5 sporcumuz var. Sayı daha fazlaydı, ama yetenekli olanları seçtik” dedi.     Federasyon Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun engelliler golfuna değer verdiğini dile getiren Salmanlı, şöyle konuştu:
     ”Sporcularımız belden aşağısı engelli olan kişilerden oluşuyor. Bunlar için Ağaoğlu, Almanya’dan özel sistemli araçlar getirtti. Saha içinde golf topuna vurabilecek pozisyona gelebiliyorlar. Her birisinin değeri yaklaşık 20 bin Avro tutarındadır. Sporcuların bütün masraflarını federasyon karşılıyor. Haftada iki gün çalışıyoruz. Amacımız engelliler turnuvasında yer almak. Şu an birisi bayan 4 sporcu ile bu turnuvaya katılabilecek durumdayız.”
     Engelli golfunu Türkiye geneline yaygınlaştırmayı planladıklarını ifade eden Adnan Salmanlı, ancak golf tesislerinin Anadolu’da yaygınlaşması gerektiğini söyledi.
     Tesisleşme sağlandığında liglerin oluşturulacağını belirten Salmanlı, ”Engelliler golfu Almanya’da çok yaygın. Bu amaçla Almanya’ya giderek neler yapıldığına ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili eğitim aldım” diye konuştu.
     Şu an turnuvalara hazırlanan 4 sporcunun da İstanbul’da yaşadığını belirten Adnan Salmanlı, Klassis Golf&Country Club’ta antrenman yaptıklarını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.