Engelliler Günü’nde Özürlü Çocuklar Gladyatör’ü Sahneleyecek

Kategori : Genel |

KAYSERİ (CİHAN) – Kayseri’de Bahar Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören zihinsel engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 5 dalda Oscar ödülü kazanan ‘Gladyatör’ filmini tiyatroda sahneleyecek. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle düzenlenecek etkinlik kapsamında dawn sendromlu çocuklar tarafından ‘Gladyatör’ isimli film sahnelenecek. Etkinlikte Psikolog Sevil Durmuş’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak yapacağı konuşmanın ardından Rejisör Fevzi Özyürek yönetiminde dawn sendromlu çocuklar “Gladyatör’ isimli müzikli-danslı gösteriyle izleyicilerin karşısına çıkacak. Şehir Tiyatrosu’ndaki program ücretsiz izlenebilecek. Engelli öğrenciler filmin başrol oyuncusu ünlü aktör Russel Crowe ve aktris Joaquin Phoenix’i en iyi canlandırmak için tüm hazırlıklarını tamamladı.

 Bahar Rehabilitasyon Merkezi Genel Müdürü ve özel eğitim uzmanı Fevzi Özyürek, merkezlerinde eğitim gören 10-20 yaş arası zihinsel engellinin yer aldığı tiyatro grubunun, bugüne dek kendisinin yazıp yönettiği üç oyunu sahnelediklerini belirterek, ‘Gladyatör’ün hazırlıklarına 4 yıl önce başladıklarını söyledi. Özyürek, “ıÜüZihinsel ve bedensel 20 gençten kurulu tiyatro grubundaki çocukların tek ihtiyacı ‘alkış’. En çok seyirciyi selamlama sahnesinde mutlu oluyorlar. Tiyatro, onların özgüvenini artırıyor, hayatın içine katıyor” dedi.
 Oyunda Maksimus’u oynayan 19 yaşındaki Erhan İnce, “Sahnede olmanın en çok alkışını seviyorum. Okulu seviyorum, tiyatro ne kadar devam ederse, o kadar buradayım” derken Maksimus’u öldüren Osman Ünal da “Oyunu ezberlemek kolay” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.