Engelliler Kizil Meydan’da Kurulan Buz Pistinde Kiyasiya Yarişti

Kategori : Genel |

MOSKOVA  (CİHAN) – Rusya 2014 yılında düzenlenecek Soçi Kış Olimpiyatları için hazırlıklara devam ederken, Moskova’da dünya genelinde engelli sporcuların katıldığı ‘Paralimpik Günü’ düzenlendi. Soğuk kış gününde engelli sporcular Moskova’da buz hokeyi, masa tenisi, futbol ve basketbol alanlarında kıyasıya yarıştı. Moskova, ‘engelsiz yaşam’ için yola çıkan sporcuların kutlama merkezi haline geldi.
    Etkinliklere katılan Birleşmiş Milletler Spor Kalkınma ve Barış Özel Danışmanı Wilfried Lemke engellilerin de spora katılabilecekleri yönünde imajın  oluşması  gerektiğini belirtti. Lemke, “Bu müthiş bir olay. Soçi, Paralimpik oyunlar düzenlemekle özellikle komşular arasında, farklı toplumlarda, şehirlerde ve devletlerde bu bilincin oluşturma gücüne sahip. Siyasetçiler de fikirlerini değiştirmeli.” diye konuştu. Lemke Soçi Kış Paralimpik Oyunların engelli vatandaşların yaşamlarının iyi yönde değişmesine katkı sağlayacağına dikkat çekti.  
 
    Rusya’nın Turin ve Pekin olimpiyatlarında olağanüstü başarısına rağmen, ülkede Paralimpik oyunlar henüz başlangıç aşamasında. Rusya’nın büyük şehirlerinde engellilerin yaşamı için bir kısım kolaylıklar sağlansa da bölgelerde durum iyi değil. Bölgeler hala  engelli vatandaşların yaşamlarını iyileştirme konusunda zorlanıyor. Hükümet ise çok yakında tüm bunları değiştirmeyi umut ediyor.
 
    Engelli-sporcular için özgür ortam oluşturma çabaları Soçi olimpiyatları ile kısıtlı olmadığını anlatan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Jukov, aynı zamanda Kazan’da üniversiteliler arasında düzenlenen olimpiyatta da bu ortamın sağlanacağını kaydetti. Jukov, “Rusya ayrıca Avrupa Engelli İnsanların Haklarını Koruma Sözleşmesi’nin bir parçası haline geldi. Ve bu, sadece Paralimpik sporcular için değil, ülkede genelinde tüm engellilerin engelsiz yaşam standartlarını oluşturmak için önemli bir adım oldu.” dedi.
 
    Soçi 2014 Organizasyon Komitesi Kış Olimpiyatın yeni logosu ile birlikte Paralimpik Oyunlar için de özel bir logo hazırladı. Logo Soçi 2014 Kış Olimpiyat logosuna benzemekle birlikte Rusya’nın internet uzantısını ifade eden ‘.RU’nun yanında Paralimpik Oyunlarını simgeleyen işareti de içeriyor. Logodaki bu simge engelli vatandaşların Rus toplumuna tamamen entegre olduğunu anlatmak için yer aldığı kaydediliyor.
 
    Rusya dışındaki ülkelerin engelli vatandaşları kendilerini çok daha iyi ve daha konforlu hissediyor. Ancak 2014 yılında Rusya’da da çok ciddi değişiklikler bekleniyor. Soçi Kış Paralimpik Oyunları, hükümeti 13 milyona yakın engelli vatandaş için engelsiz ortam oluşturmaya teşvik edecek. Engelliler Soçi’de düzenlenecek Paralimpik Oyun’lar için çalışmalarını hızlandırıyor.
 
 
 
 
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.