Engelliler Kolonyali Mendil Üretecek

Kategori : Genel |

Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi ile Surkent İşitme Engelliler Derneğince uygulanacak ”Bedensel ve İşitme Engellilere Yönelik Kolonyalı Mendil ve Serigrafi Üretimi” projesi kapsamında 20 engelli kolonyalı mendil üretecek.
     Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesince hazırlanan Bedensel ve İşitme Engellilere Yönelik Kolonyalı Mendil ve Serigrafi Üretimi Projesi, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından onaylandı.
     Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Kadri Topdemir, yaptığı açıklamada, Surkent İşitme Engelliler Derneği ile engellilere ekonomik katkı sağlayacak kolonyalı mendil üretimine yönelik proje hazırladıklarını söyledi.
     Amaçlarının engellilerin günlük yaşamda en sık karşılaştığı sorunların başında gelen işsizlikle mücadele etmek olduğunu belirterek, bedensel ve işitme engellilerin üretime katılmasına yönelik yeni bir iş kolu yarattıklarını bildirdi.
     Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun desteğiyle projenin uygulama aşamasına geldiğini ifade eden Topdemir, ”Projemiz DPT tarafından onaylandı. Kentimizde yaşayan engellileri aktif hale getirerek üretime kazandırmayı hedeflediğimiz projemizi şubat ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Engellilerimiz bu projeyle kendileri üretecek, satacak ve kazanacak yani kendi işlerini kuracak” dedi.
    
     -ÖRNEK MODEL –
    
     Kentte yaşayan engellilerin ilk kez farklı bir alanda istihdam olanağı elde edeceğine dikkati çeken Topdemir, ticari bir faaliyeti içeren bu projede engellilerin hem eğitim alacağını hem de istihdam edilerek gelir elde edeceğini söyledi.
     Engellilerin aktif iş gücüne katılımını sağlayacak örnek bir model oluşturduklarını ifade eden Topdemir, şunları kaydetti:
     ”Proje süresince işitme ve bedensel engelli toplam 20 kişi kolonyalı mendil üretimi konusunda hem eğitim alacaklar hem de üretime geçerek gelir elde etmeye başlayacak. Proje süresi tamamlandıktan sonra talep gelmesi halinde mevcut sayının artırılması yönünde projeyi sürdüreceğiz. Üretimden elde edilen gelirler, üretimi yapan engellilere ait olacak.
     Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark’taki Engelliler Merkezi’nde 100 bin TL’lik bütçeyle hayata geçirilecek bu projede engelliler kolonyalı mendil üretirken serigrafi tekniğini de öğrenecek. Engelliler üretime geçtiklerinde serigrafi tekniğini kullanarak şirket ve kurumlara özel üretim de yapabilecek. ”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.