Engelliler Mahkemeyi Kazandi, Carrefour-Sa İnşaati Duracak

Kategori : Genel |

İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün Bahçelievler’de yapılan bir alışveriş merkezi inşaatının 70. yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne zarar verdiği gerekçesiyle açtığı tedbir ve tespit davasında mahkeme inşaatı durdurma kararı aldı.
Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkesi’nde görülen duruşmaya Engelsiz Yaşam Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Baş ve federasyon üyeleri, Trabzonspor’un eski futbolcusu ALS hastası İsmail Gökçek’in eşi ve kas hastalıkları derneğinin üyeleri katıldı. Duruşmada hazine Avukatı Funda Akalp da hazır bulundu.
İl Sağlık Müdürlüğü 5 yıl önce başlayan Carrefour-sa alışveriş merkezi inşaatının durması için 1,5 ay önce tedbir davası açtı. İnşaatın hemen yanındaki 70. yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne zarar verdiği gerekçesiyle durdurulması istenen davanın karar duruşmasında bilirkişi heyetinin raporu okundu. Raporda Carrefour-sa’nın %100 kusurlu olduğu belirtildi. Mahkeme tedbir kararı alarak inşaatın durdurulmasına hükmetti.
“Gece 3’te hastalar tahliye edildi”
Engelsiz Yaşam Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Baş duruşma bitiminde basın açıklaması yaptı. Baş, “İnşaat tekrar başlayınca A blok, 110 yataklı bir binaydı ve çöktü. Tamamen kullanılamaz hale geldi. İçinde çatlaklar, kolonlarda yıkımlar, laboratuar ve diğer hasta odaları zarar gördü. Hastanenin bir ünitesi tamamen kullanılamaz durumda. İnşaatın neden olduğu bir çatırdamayla yıkım olunca insanları gece üçte tahliye ettiler. Orası Sağlık Bakanlığı’nın hastanesi. Kamu-Sen’in arazisini Carrefour-Sa nasıl aldı onu anlayamıyorum. Oraya böyle bir inşaat yapılmamalıydı.” şeklinde konuştu.
Baş bir alışveriş merkezi inşaatı nedeniyle hastane binasının yıkılmasının ve insanların aylarca sıra beklemesinin büyük bir ayıp olduğunu söyleyerek, “Hastane Türkiye’nin her yerine hizmet veriyor. O nedenle biz engelsiz yaşam federasyonu olarak bu federasyona bağlı omurilik felçlileri, kas hastaları, ALS, ALS Spina Bifida gibi çok önemli özür ve hastalık grubuna giren kişiler bunun durdurulması için buraya geldik. Mahkemenin verdiği karardan memnunuz.” İfadelerini kullandı. Ramazan Baş, inşaatın neden olduğu kayıpların giderilmesini temenni ettiklerini belirtti.
“Hastalar ve engelliler için çok önemli bir yer””
Duruşmayı izlemeye gelen Eski Trabzonsporlu ALS hastası olan ve cihaza bağlı yaşayan İsmail Gökçek’in eşi Adalet Gökçek ise “Eşimin yakalandığı bu hastalıkta fizik tedavi çok çok önemli. Böyle önemli bir yerin atıl duruma geçmesi çok üzücü. Umarım bir an önce düzelir ve hastalarda hastaneden tekrar yararlanmaya başlar.” dedi.
Felçliler Derneği üyelerinden ve 17 Ağustos depreminde Yalova’da bir bacağını kaybeden Aysel Güzence ise İstanbul’un en büyük rehabilitasyon merkezinde tedavi görmek için insarların aylarca beklediğini anlattı. Hastanenin 3/1’lik bölümünün yok olduğunu, Sabancı Ailesinin de engellilere karşı duyarlı olduğunu bilmelerine rağmen, hastanenin gördüğü zarara duyarsız kalınmasına anlam veremediklerini dile getirdi.
Kas Hastalıkları Derneği üyelerinden Hakan Özgül hastanenin Fizik tedavi bölümünü gezdiğini belirterek “Burası sürekli hizmet aldığımız bir yerdi. Şuan burada olmak beni ürkütüyor. Bu hastane içler acısı bir halde. Bunun sebebi inşaat sektöründeki bilinçsizlik. Türkiye’nin en büyük rehabilitasyon merkezini bu halde görmek bizler

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.