Engelliler Çarşisi Kurmak İçin Harekete Geçtiler

Kategori : Genel |

Isparta Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitimi Merkezi Bizim Çocuklarımız (Zihinsel Engelliler Koruma ve Yaşatma) Derneği Başkanı Semra Karatosun, okuldan mezun olan çocukların velileriyle birlikte bir şeyler üretebilecekleri, çalışabilecekleri bir Engelliler Çarşısı kurulması için çalışma başlattıklarını bildirdi. Karatosun, yaptığı açıklamada, Halıkent Mahallesi’nde 14 yıl önce kurulan ve bugün 140 kişinin öğrenim gördüğü okulda görevli öğretmenlerin, kendilerine emanet edilen ağır engelli öğrencilere sundukları imkanlarla hayata yeniden tutunmalarını sağladıklarını ancak iş hayatına atılamayan öğrencilerin, başladıkları noktaya, yani evlerine dönerek, yine kendi dünyalarına kapandıklarını kaydetti. Sekiz yıl emek vererek çocuklarını hayata hazırlayan, çeşitli meslek edindirme kursları ve atölye çalışmaları ile onlara meslek kazandıran ailelerin de bu gençler için istihdam imkanı yaratılmasını istediklerini belirten Karatosun, ”Sekiz yıl eğitim görüyorlar, üç yıl da meslek edindirme kursuna katılıyorlar, sonra ise yeniden evlerine kapanıyorlar. Bu çözüm değil. Biz çocuklarımızın hayata sımsıkı tutunmasını istiyoruz” dedi.
         Çocuklara istihdam sağlamak amacıyla harekete geçtiklerini ifade eden Karatosun, en büyük hayallerinin engelli çocuklar için Engelliler Çarşısı Projesi’nin hayata geçmesi olduğunu söyledi. Okuldan mezun olan çocukların velileriyle birlikte bir şeyler üretebilecekleri, şehir merkezinde, ayaküstü bir mekan üzerinde her türlü engellinin girip, çalışabileceği bir çarşı kurulması yönünde çalışma başlattıklarını belirten Karatosun, ”Çocuklarımızı yeniden hayata bağlayacak çözüm engelliler çarşısı” dedi.
         Çocukların içlerine kapanmaması, hayata kendilerini bu şekilde kabullendirmelerini sağlamak amacıyla bu okula gönderildiklerini anlatan Karatosun, konuşmayı bilmeyen bir öğrencinin bile burada aldığı eğitim ile konuştuğunu, atölyelerde edindikleri bilgilerle meslek sahibi olduklarını kaydetti. Çocukların el becerileri kazandığını ve etkinliklerde hünerlerini sergilediklerini ifade eden Karatosun, şöyle devam etti:
         ”Ancak yapılan bu kadar çalışma eğitim sonrası boşa gidiyor. Her aile sosyal değil. Çocuğuna iş bulamayan aile, onu yeniden eve kapatmak zorunda kalıyor. Harcanan emekler boşa gitmesin, gelin bunlara iş kuralım diyoruz. Velilerin eşliğinde engelliler çarşısında kendi ayakları üzerinde durmayı, hayata bağlanmalarını sağlayalım.
         Engelli çarşısında, aile neyi yapmayı biliyorsa çocuğun da onu yapması veya edindiği meslek ile ilgili üretim yapmasını sağlamak istiyoruz. Projenin hayata geçmesiyle birlikte engelli çocuklar istihdam edilebilecek ve sorun bu şekilde çözülebilecek. Bu proje ile engelli çocuklara karşı ön yargı da yıkılacak. Belki çocuklarımız birinde eteğinize asılacak, diğerinde kolunuzu tutacak ama sonunda ‘Hoş geldin’ demesini öğrenecek.”
         Karatosun, söz konusu proje için Valilik ve Belediye olmak üzere bürokratlardan ve hayırseverlerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.