Engelliler Için Camilerde Düzenleme Yapılıyor

Kategori : Genel |

İzmir Valiliği ile İzmir Müftülüğü, engellilerin dini vecibelerini kolaylıkla yerine getirebilmesi için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. 
Cuma vaazları işitme engeliler için işaret diline çevrilecek, tuvalet tasarımları engellilere göre düzenlenecek, engellilere yönelik dini konularda bilgilendirme yapılacak. İzmir Valiliği Engelliler Koordinatörü Rıza Mutkilioğlu, İl Müftülüğü ile ortaklaşa çalışmalar yapıldığını, en azından bir caminin engelliler için dizaynını bitirmek istediklerini söyledi. Mutkilioğlu, ibadethanelerin fiziki durumundaki düzenlemelere Küçükyalı Hamidiye Camii’nden başladıklarını ifade etti.

 Egelli tuvaleti, girişi çıkışı, sandalye konulması gibi düzenlemeler yaptıklarını aktaran Mutkilioğlu, cuma günlerinde vaaz ve hutbeleri, işaret çevirmeniyle sağır dilsizlere de anlatmak istediklerini dile getirdi. Mutkilioğlu, “Bunu da en kısa sürede başlatacağız. Müftülükle konuşuyoruz, onlar da çok istiyor. Özellikle sağır dilsizler, dinin temel kavramlarını anlayamama gibi bir durumla karşı karşıya.” dedi.

Engellilere nasıl namaz kıldıkları sorulduğunda, ‘yatıp kalkıyoruz’ dediklerini anlatan Mutkilioğlu, “Bu, bizi zedeliyor. Dini bilgileri onlara da öğretmemiz gerekiyor ama sağır dilsizlerde soyut kavramlar tam olarak oturmuyor. Ahlâk gibi, din gibi, melekler gibi soyut kavramları, onların dilini anlayan birinin çevirmesi lazım. Bununla ilgili çalışmamız devam ediyor.” şeklinde bilgi verdi.

İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar da merkez ilçelerdeki camilerden 19’unda abdest alma yerinden engelli rampalarına kadar birçok düzenleme yapıldığını ifade etti. Müftü Acar, yeni yapılacak camilerin projelerinin engeliler için de düzenlemeler içerdiğini bildirdi.

İZMİR İL MÜFTÜLÜĞÜ’NÜN ENGELLİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARI

– İlçe müftülüklerindeki vaaz programlarında, İslâm dininin engelli vatandaşlara sağladığı kolaylıklar anlatıldı.

– Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği ile onların isteği doğrultusunda irtibata geçildi. Din görevlilerince değişik zamanlarda dernek üyeleriyle sohbet ediliyor. Ayrıca, ilçelerdeki diğer engelli dernekleriyle istişareler yapılıyor.

– İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerine, müftüler ve vaizler tarafından düzenli ziyaretler yapılıyor.

– İlçelerdeki merkez camilerin girişlerine, işitme engelliler için namaz vakitlerini gösterir levhalar asıldı.

– Yeni yapılacak camilerin projelerinde, engelliler için fiziki düzenlemeler dikkate alınıyor. Mevcut camilerde ise için özel giriş çıkış rampaları, abdest alma yeri ve tuvalet yapılıyor.

– Engelli vatandaşların rahatlıkla ibadet edebilmesi için camilerin uygun yerlerinde gerekli tedbirler alınıyor.

– İlçe müftüleri, personelle yaptıkları aylık toplantılarda engellileri koruma, sahip çıkma, yardımcı olma ve toplumla bütünleşmelerini sağlama için gerekli uyarıları aktarıyor.

ENGELLİLER İÇİN HANGİ İLÇELERDEKİ CAMİLERDE NELER YAPILDI?

Konak: Gültepe Hasan Hüseyin, Çinili, Birinci Sanayi, Kahramanlar, Hacı Bayram, Gültepe Çobançeşme, Güzelyalı Hakim Efendi ve Sabit Bey camilerinde abdest alma ve namaz kılma yeri.

Balçova: Uğur Camisi’nde engelliler için asansör.

Çiğli: Küçük Çiğli ve İstasyonaltı camilerinde abdest alma yeri.

Bornova: Görme engelliler için Kur’ân kursu.

Güzelbahçe: Yalı Camisi girişi düzenlendi.

Karabağlar: Helâlpara Camisi’nde Kur’ân Kursu.

Karşıyaka: Hacı Ali Gültekin ve Beşikçioğlu camilerinin girişleri düzenlendi, Şemikler Merkez Camisi’nde asansör yapıldı.

Buca: Şirinyer Merkez Camisi’nde asansör. (CİHAN)
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.