Engelliler İçin Çevresel Düzenlemelere Standart

Kategori : Genel |

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bağlı Özürlüler İdaresi Başkanlığı, engelliler için yapılacak çevresel düzenlemelere standart getiren teknik el kitabı hazırladı. Bordür taşı yüksekliğinden yaya kaldırımlarındaki ızgaraların konumlandırılmasına kadar her türlü teknik bilgiyi içeren kitap, il ve ilçe belediyelerine ulaştırılması için 81 ilin valiliklerine gönderilecek. Devlet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, güzergahları üzerindeki fiziki engeller nedeniyle engellilerin istihdama katılmada sıkıntı yaşadığını göz önüne alarak, yerel yönetimler için kılavuz niteliğinde bir kitap hazırladı. ”Yerel Yönetimler İçin Ulaşılabilirlik Temel Bilgiler Teknik El Kitabı” adlı kitapta, yapılı çevrenin engelliler başta olmak üzere herkes için ulaşılabilir olmasında önemli yetki ve görevleri bulunan yerel yönetimlere yönelik bilgiler yer alıyor.          Gazi Üniversitesi ve Türk Standartları Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanan kitapta, İmar mevzuatı, Özürlüler Kanunu, Yerel Yönetimler Mevzuatı gibi konuyla ilgili yasal düzenlemelere ilişkin bilgiler veriliyor. Asansör, merdiven ve basamaklarının özelliklerinden tekerlekli sandalye kullananların geçişi için gerekli genişliklere ve posta kutularının konulacağı yüksekliğe kadar pek çok teknik bilgi de kitapta fotoğraf ve şekillerle anlatılıyor.
         İl ve ilçe belediyeleri ile il özel idaresine ulaştırılması için 81 ilin valiliklerine gönderilecek olan el kitabıyla, engellerin kaldırılması ve engellilerin istihdama katılımının artırılması hedefleniyor.
         Kitapla ilgili bilgi veren Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye’de yapılı çevrede bulunan engellerin, özürlülerin var olan ve tüm halka sunulan hizmetlere ulaşmasını kısıtladığını ifade etti.
         Kavaf, şunları kaydetti:
         ”Bu durum özürlü vatandaşlarımızın istihdama yeteri kadar katılamamasına, sağlık, eğitim hizmetlerinden etkin olarak faydalanamamasına, sosyal ve kültürel hayatta yer alamamasına sonuçta evine kapanarak toplumsal yaşamdan dışlanmasına neden olmaktadır. Böylece fiziksel engellere sosyal ve kültürel engeller de eklenmektedir.
         AK Parti iktidarı döneminde konuya ilişkin pek çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ancak buna rağmen yerel yönetimler tarafından doğru, bütüncül ve sistematik çalışmaların yapılamadığı görülmektedir. Pek çok kentte yeterli ve doğru uygulama yapılmamakta, yapılan düzenlemelerin pek çoğunda standartlar dikkate alınmamaktadır. Bu konuda yerel yönetimlerin önemli yetki ve görevleri bulunmaktadır. Hazırladığımız teknik el kitabının bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyorum.”
         Ankara’da toplanan 4. Özürlüler Şurası’nın ana temasının ”istihdam” olduğunu anımsatan Bakan Kavaf, engellilerin sorunlarına çözüm bulunması, kendine yetebilen ve üretken bireyler olarak yaşamaları için çağdaş düzeyde eğitilmeleri, istihdama katılmaları ve bu yolla da refah düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilen Şura’da alınan kararların birer birer hayata geçirildiğini belirtti.
         Kitabın da Şura’nın meyvelerinden biri olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Kavaf, ”Umarım bundan böyle engellilerimizin önündeki tüm engeller kalkar ve onlar da rahatça işlerine giderler” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.