Engelliler Üzerinden Çirkin Pazarlik İddiasi

Kategori : Genel |

Isparta’da Özel Eğitim ve Rehabilitasyon   Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında bir engelli için devlet tarafından ödenen 330   TL’lik ödeneği almak isteyen bazı merkezlerin, ailelere çocuklarını kendilerine   yönlendirdikleri takdirde karşılığında para verdikleri ya da kömür ve gıda   dağıtımı yaptıkları, hatta bazı ailelerin de merkezlere benzer teklifler   götürdükleri iddia edildi.
         Bazı rehabilitasyon merkezlerinin aileleri arayarak, kendilerinde tedavi   ettirmeleri karşılığında ailelere çeşitli teklifler götürdükleri iddiaları   üzerine AA muhabirine açıklama yapan Isparta Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz,   böyle bir olayın ne engelli bireyleri için ne de rehabilitasyon merkezleri için   hoş olmadığını söyledi.
         Bu tür davranışları asla tasvip etmediklerini ifade eden Yılmaz,   ”Kabullenilebilecek bir davranış değil. Devlet tarafından gerek rehabilitasyon   merkezlerine gerekse de engelli bireyler için son derece güzel bir imkan   sunuluyor. Bu imkanın suiistimale uğraması son derece çirkin bir davranış” diye   konuştu.


         Rehabilitasyon merkezlerine yönelik denetim yetkisinin Milli Eğitim   Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirten Yılmaz, Isparta’da daha önce yedi   rehabilitasyon merkezi bulunduğunu ancak son denetimler sonunda ikisinin   kapandığını bildirdi. Bu iki merkezin fatura işlemlerinden kaynaklanan hatalardan   dolayı kapandığını ifade eden Yılmaz, pazarlık iddialarına ilişkin şunları   söyledi:
         ”İddialar hiç hoş değil, ailelerle konuşup, gereğini yapacağız. Özel   rehabilitasyon merkezlerini uyaracağız. Hiç kimse, özellikle bir engelli   üzerinden böyle bir davranışta bulunamaz. Bireyin engeli üzerinden pazarlık   yapmak, engelliye verilen imkanları suiistimale dönüştürmek vicdana yakışmaz   Gerekirse denetimleri sıklaştırırız ve gerekeni yaparız.”
         Isparta’da ilçelerle birlikte hizmet veren beş rehabilitasyon merkezinde   toplam 699 engelli öğrenciye bakım-tedavi hizmeti verildiğini belirten Milli   Eğitim Müdürü Yılmaz, 623’ünün merkezde, 76’sının ise ilçelerde bulunduğunu   kaydetti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.