Engelliler, Plakalardaki Engelli Işaretinin Kaldırılmasını Istiyor

Kategori : Genel |

SAKARYA (CİHAN) – Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çevirme, engellilerin araç plakalarında bulunan ‘engelli işaretinin’ kaldırılmasını istediklerini, bu işareti teşhir ve saldırıya açık hale getiren bir ayrımcılık olarak kabul ettiklerini söyledi. Sağlık Haftası sebebiyle Sağlık Yüksekokulu tarafından Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve engellilerin sorunlarının dile getirildiği programda konuşan Çevirme, yaptığı araştırmada, engellilerin çok büyük bir çoğunluğunun özellikle araçlarında bulunan ‘engelli işaretinin’ kaldırılmasını istediklerini, belirgin ayrımcı uygulamalar istemediklerini kaydetti.

 
Engellilerin aslında diğer insanlardan çok farklı olmak istemediklerini dile getiren Çevirme, “Kimliklerde engelli ibaresi, araçlarında engelli işareti bulunması, görünürde bir hakkın kullanılması için önlem gibi görünse de diğer taraftan bir teşhir olarak görülüyor. Özellikle araçlar açısından söylemek gerekiyorsa engelliler araç plakalarında bulunan ‘engelli işaretini’ saldırıya açık hale getiren bir ayrımcılık örneği olarak düşünüyorlar ve kaldırılmasını talep ediyorlar. Bir çok engelli böyle düşünüyor. Onlar diğer insanlardan farklı ve çok belirgin uygulamalarla teşhir edilmelerini istemiyorlar.” diye konuştu.
Son yıllarda engellilere yönelik olumlu düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Çevirme, ancak özürlülük oranı konusunda büyük bir sıkıntı yaşandığını ifade etti.
Çevirme, şöyle konuştu: “Bir kişinin engelli sayılabilmesi için yüzde 40 iş göremez raporu alması gerekiyor. Bu orana çok ciddi bir tepki var. Yüzde 407ın dışında yüzde 5 ile yüzde 39 arasında kalan engelliler hayata istediği gibi katılamıyor ve engellilerin haklarından yararlanamıyorlar. İşsiz kalıyorlar ve büyük bir sıkıntı içerisindeler.”

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.