Engellilerden Suç Duyurusu

Kategori : Genel |

Dört derneğin, ÖSYM’nin 2009 tercih  kitapçığında ”Özürlü öğrencilere eğitim-öğretim verecek olanağımız olmadığından  özürlü öğrencilerin tercih etmemesi gerekir” yönünde ayrımcı ibare kullandığı  gerekçesiyle İstanbul Aydın Üniversitesi, YÖK ve ÖSYM yetkilileri hakkında suç  duyurusunda bulunduğu bildirildi.
         Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında  konuya ilişkin bilgi veren Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği Başkanı  Süleyman Akbulut, 2009 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları  Kılavuzu’nda İstanbul Aydın Üniversitesinin koşul ve açıklamalarının bulunduğu  bölümde ”Özürlü öğrencilere eğitim-öğretim verecek olanağımız olmadığından,  özürlü öğrencilerin tercih etmemesi gerekir” yönünde ibare kullandığını ve  böylece özürlü öğrencileri ”ayrımcılığa tabi tuttuğu” görüşünü savundu.


         ”Üniversitenin bu ifade ile fiziksel engelliyi mi, görme engelliyi mi  kastettiğinin anlaşılmadığını; kanunlara göre üniversitenin engellilere de uygun  olması gerektiğini, ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun ‘kişiler arasında dil, ırk, renk,  cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri  sebeplerle ayrım yapmanın’ suç olarak tanımlandığını” anlatan Akbulut, ”bu  ayrımcı uygulamayı kabul etmediklerini” ve 4 engelli derneği olarak Cumhuriyet  Savcılıklarına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.
         Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz da, Anayasanın 42.  maddesinin ”Bir kişi her ne şart olursa olsun eğitim hakkından yoksun  bırakılamaz” demesine karşın, devletin ilgili birimlerinin bu maddeyi  çiğnediğini ve bunun ”insan hakkı gaspı” olduğunu söyledi.
         Türkiye genelinde 8,5 milyon engelli bulunduğunu, okuma yazma  bilmeyenlerin oranının ise yüzde 4 olduğunu dile getiren Boyraz, bu zihniyetlerin  bu sonuçlara neden olduğunu savundu.
         Boyraz, engellilerin eğitim öğretim hakkının engellenmesini protesto  ettiklerini belirterek, devletin gerekli işlemleri yapmasını istediklerini  kaydetti.
        
         -”ÜNİVERSİTENİN ADI İLE ZIT KARANLIK BİR UYGULAMA”-
        
         Görme Özürlüler Derneği Başkanı Bülent Kelleci ise eğitimde fırsat  eşitliğinin engellenemeyeceğini söyledi.
         ”Sadece İstanbul Aydın Üniversitesinde değil, son yıllarda bu tarz  gaspların artmaya başladığını ve kötü örneklerin de çok çabuk yayıldığını” öne  süren Kelleci, yapılan suç duyurusundan sonuç alınması halinde ileriye yönelik  hak gasplarını da önlemiş olacaklarını söyledi. Kelleci, ”Aydın Üniversitesinin  bu uygulaması adı ile taban tabana zıt karanlık bir uygulama. YÖK ile birlikte  devletin birimlerinin bunu görmemesi de ayrıca üzüntü verici. Bizim  girişimlerimiz üzerine üniversite ‘Bu ibareyi yanlışlıkla koyduk’ açıklamasını  yaptı. Yazılı bir metinde harf hatası, ya da anlam kayması olabilir ama böyle bir  hata olamaz. Bunun hata ile yazıldığını söylemek de daha büyük bir hata” dedi.
         Türkiye Kas Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özgül de,  yaptığı reklamlarda İstanbul Aydın Üniversitesi’nin öğrencilere sağladığı  imkanlarla gurur duyduğunu belirterek, ”Acaba bu ayrımcılıktan da gurur duyuyor  mu?” diye sordu.
         Türkiye’de hiç kimsenin engellilerin ”avutulacak bir kesim olarak  görmemesi gerektiğini” anlatan Özgül, ”Biz merhamet beklemiyoruz. Yasal  haklarımızı kullanmak istiyoruz. Aksi takdirde yasal haklarımızın sonuna kadar  takipçisi olacağız” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.