Engellilerden ”Özürlü Dilenci” Tepkisi

Kategori : Genel |

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, Engelliler Yasası kapsamında maaş alan bazı kişilerin dilencilik yapmaya devam etmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, ”Bu tür istismarı yapan da yaptıran da yasa önünde suçludur” dedi.
     Kassap, düzenlediği basın toplantısında, 2005’te yapılan 5378 sayılı Engelliler Yasası’ndaki düzenleme ile yüzde 40 ile 69 arası özürlü olanlara 3 ayda 543 TL, yüzde 70 ve 99 arası engelli olanlara ise 834 TL maaş ödendiğini bildirdi.
     Yapılan bu düzenlemeye rağmen, cami önü, semt pazarı gibi kalabalık yerlerde bir kısım özürlülerin dilendiği ya da dilendirildiğini gözlemlediklerini anlatan Kassap, ”Devletimizden küçümsenmeyecek miktarda maaş alan bazı engellilerin dilenmesi kabul edilemez” dedi.
     Dernek olarak bu tür kişilerin takipçisi olacaklarını bildiren Kassap, belediye ve emniyet yetkililerinden de bu tür kişilere karşı yaptırımda bulunmalarını istedi.
     Devletin imkanlarından yararlanmalarına rağmen dilenen engellilerin maaşlarının kesilmesi gerektiğini ifade eden Kassap, ”Bu tür istismarı yapan da yaptıran da yasa önünde suçludur” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.