Engellilere Göz Kulak Olacak Baston Ürettiler

Kategori : Genel |

Sümeyye Tokat (solda) ve Merve Türk’ün elektronik bastonunu kullanan Görmeyenler Derneği Başkanı Veysel Bozcayoca, tasarımın âmâlar için çığır açacağını söyledi.
Denizlili iki lise öğrencisi ‘Sengör’ ismini verdikleri elektronik beyaz baston icat etti. Görme engellilere büyük kolaylık sağlayacak olan baston, yaklaşık 90 santimetre mesafedeki herhangi bir engeli algılıyor. Ses ve titreşimle kullanıcıyı uyaran ‘Sengör’, görme engellilerin daha rahat ve hızlı hareket etmesini sağlıyor.

özel Servergazi Ufuk Lisesi 2. sınıf öğrencisi Sümeyye Tokat, görme engelliler okulunda çalışan annesini ziyarete gittiğinde âmâlar için neler yapabileceğini düşündü. Görme engellilerin daha rahat yürüyebilmeleri için sensörlü baston tasarlayan Tokat, aynı okulun 1. sınıf öğrencisi Merve Türk’le ortak proje geliştirdi. İki algılayıcısı (sensör) bulunan ve pille çalışan baston, ortalama 90 santimetre önündeki cisimleri fark ediyor. Bu mesafe, isteğe göre ayarlanabiliyor. Sesle ikaz eden cihaz, duyma engelliler için titreşim de sağlıyor. Öğrencilerin proje çalışmasını takip eden fizik öğretmeni Fatma Koç, Avrupa’da ‘Sengör’e benzeyen ve daha az özelliğe sahip elektronik bastonların 3-4 bin dolara satıldığını söylüyor. Koç, ‘Sengör’ün 600 YTL’ye mal edildiğini belirterek, seri üretim yapılması halinde daha da ucuz olacağını sözlerine ekliyor.

İki öğrenci tasarladıkları beyaz bastonla, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen Genç Mucitler Uluslararası Fizik Proje Olimpiyatı’nda birinci olarak altın madalya kazandı. Ödüllü bastonu Denizli’nin sokaklarında deneyen Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Denizli Şube Başkanı Veysel Bozcayoca da bastonun âmâlar için çığır açabileceğini söylüyor. Bozcayoca, “Bu baston, görme engellinin hiçbir yardımcı olmadan istediği yere rahatça gitmesini sağlayacak. Öğrenciler, adeta göz kadar değerli bir cihaz yapmış. Avrupa’daki görme engellilere de hayırlı olsun, çünkü oradakiler böyle gelişmiş değil. Şu anda kullanılması biraz zor olsa da bazı eksiklikleri giderildiğinde bizim için çığır açacağına inanıyorum.” Resul Cengiz, Denizli
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.