Engellilere Seyahat Acentelerinde İş İmkani Sağlanacak

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliği sayesinde hayata geçirilen ‘Turizm Operatörlüğü Projesi’nin, birçok engelliye yeni iş imkanı sağlaması bekleniyor. Proje kapsamında kurs görenler arasından başarılı olan 4 engelli, THY onaylı sertifika almaya hak kazandı. Eğitimlerde başarılı olan engelliler, seyahat acentelerinde çalışabilecekleri gibi kendi acentelerini de açabilecek.
    İSÖM, engellilerin iş yaşamında daha fazla yer edinebilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. İSÖM ve TÜRSAB işbirliği ile hayata geçirilen ‘Turizm Operatörlüğü Projesi’nin birçok engelli vatandaşa iş imkanı sunması bekleniyor. Proje kapsamında İSÖM’e kayıtlı 20 engelli vatandaşa eğitim verildi.Ekim ayından bu yana devam eden ve toplam 120 saatten oluşan eğitimler, İSÖM’ün Tophane’deki eğitim salonunda gerçekleştirildi. TÜRSAB’ın eğitmenleri tarafından verilen eğitimler sonunda teori ve uygulama sınavına giren 20 kursiyerden 4’ü başarılı olarak, THY onaylı sertifika almaya hak kazandı. Eğitimlerde başarılı olan 4 kursiyer, Amadeus programını kullanarak uçak rezervasyonu, bilet basma, otel, araba rezervasyonları gibi uygulamaları artık yapabiliyor. Sertifika almaya hak kazanan engelliler, seyahat acentelerinde çalışabilecekleri gibi, kendi acentelerini da açma imkanına sahip olabilecek. Kursu başarıyla tamamlayan ortopedik engelli Aydın Kırda, “İleriye dönük bir iş olursa bizler için daha iyi olacak. Yaşımız ilerliyor, sorumluluğumuz artıyor. Almış olduğumuz eğitim sayesinde bir işe yerleşirsek hem ailemize yük olmayacağız, hem de kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğiz” şeklinde konuştu. Turizm operatörlüğü eğitimlerinin talep olduğu takdirde bundan sonra da devam edeceğini belirten İSÖM Müdürü Bekir Köksal, eğitimlere başvurmak isteyen İstanbullu engellilerin ALO 153’ü aramaları gerektiğini ifade etti.
    Öte yandan İSÖM,  sosyal projelerin yanı sıra engellilerin ekonomik olarak da kendine yetebilen bireyler olması için istihdam çalışmalarını sürdürüyor. İSÖM, bu alanda yürüttüğü çalışmalarla 2004 yılından bu yana 656 engellinin iş sahibi olmasını sağladı.
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.