Engellilere Uygun Tasarlanmiş Vapur Denize İndirildi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – İstanbullular’ın “Haydi İstanbul Vapurunu Seç”  kampanyası ile seçtiği şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi. Fatih ismi verilen ilk vapur 9.3 milyon dolara mal oldu. Tuzla Çelik Trans Tersanesi’nde düzenlenen törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un şehir hatlarında kullanılacak vapur modellerini seçmek için  kampanya düzenlediklerini anlattı. Topbaş, 370 bin kişinin oy  kullandığı kampanyada 150 bin kişinin oyu ile 4 numaralı vapurun  beğenildiğini söyledi. Topbaş, ”Şehir hatları vapuruna çok yakın dizayn edilen bu gemi ile bu  şehrin simgesi olan vapurların yaşamasını sağlamış olduk. Bu vapurlar  İstanbul’un simgesi. Bu vapurlardan toplam 20 tane yaptırılacak. İhalesi gerçekleştirilen vapurlardan ilk 5’inden biri bugün denize indiriyoruz. Diğerleri de 3’er aylık aralıklarla denize  indirilecek” şeklinde konuştu. Topbaş, ”İstanbul’a hayırlı olsun. Kazasız belasız İstanbullular’a hizmet  versin” dedi.


      İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise 19 yıl sonra ilk şehir hatları vapurunun filoya katıldığını söyledi. Paksoy, Türk  tersanesinde Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan bu vapurun  denize indirilmesinin gururunu yaşadıklarını dile getirdi.
      Yeni vapurlarda geniş salon, panoramik camlar, iklimlendirme klima sistemi  bulunuyor. Üst, ön ve arka bölümü açık dizayn edilen vapurun içinde  revir, bebek bakım odası, evcil hayvan barınakları, büfe, 6 adet plazma  televizyon, 1 adet DVD player yer alıyor. Fiziksel, görme ve işitme engellilerin ihtiyaçları dikkate alınarak  tasarlanan vapurların her biri 9,3 milyon dolara mal oluyor.
       Törende, konuşmaların ardından vapur, Kadir Topbaş ve törene katılan diğer konuklar tarafından butona basılarak sirenler eşliğinde denize  indirildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.