Engellilere Yardim Yerine Hak Endeksli Sosyal Hizmet Veriliyor

Kategori : Genel |

DENİZLİ (CİHAN) – Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, Türkiye’de engellilere yardım yerine hak endeksli sosyal hizmet verilmeye başladığını söyledi.
Engelliler Haftası dolayısıyla Denizli Belediyesi ve Workability Europe tarafından düzenlenen “Engelliler-Bilinmeyen İş Gücü” isimli konferans, Karahayıt beldesindeki Colessea Otel’de başladı.
    Konferansa Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, SHÇEK Genel Müdürü Barış, Denizli’nin kardeş şehri Almelo Belediye Başkan Yardımcısı Mieke Kuik, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Poyraz, Özürlüler İdaresi Genel Başkanı Abdullah Güven, Workability Europe Genel Başkanı Hans Virind, çok sayıda davetli ve kamu sektöründe engellilere yönelik hizmet veren kurumların çalışanları katıldı.

Vali Erkmen, Denizli’nin sosyal yardımlaşma anlamında Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek, “Türkiye, sosyal devlet olma yolunda çok önemli adımlar atmıştır. Amacımız, Denizli’yi yeni projelerle sosyal anlamda öne çıkarmaktır.” dedi.
    Başkan Zeybekci ise belediyenin engellilere yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Devletin sosyal elinin yerel yönetimlerce uzatıldığına işaret eden Zeybekci, “Belediye sınırları içindeki engellilerimiz, üç araçla bütün kamu kurumları ve rehabilitasyon merkezine götürülüp işleri görülmektedir. Bir yılda 40 bin civarında engelliye çeşitli yardımlarda bulunuldu. Sadece belediye sınırlarında değil, il geneline, hattâ diğer illere yardımlarda bulunuyoruz. Bu projelerimiz amacın, çalışmak isteyen engelli vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarını karşılamaktır.” şeklinde konuştu.
SHÇEK Genel Müdürü Barış da, “Yapılması gerekenlerle ilgili çok kişi, çok şey söyledi. Laftan ziyade, uygulamak asıldır. Bu hizmetler, dünyanın birçok yerinde yerel makamlarca yapılıyor. Merkezî idareden yapılması verimi düşürüyor. Bürokratik sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Özürlüler İdaresi Genel Başkanı Güven ise engelli insanların hakları ve yaşamlarının kolaylaştırılması için devrim sayılabilecek değişiklikler yapıldığını, Denizli gibi gelişmiş illerde de hızlı bir şekilde uygulamanın yaygınlaştığını söyledi.
Ardından Almelo Başkan Yardımcısı Kuik ülkesindeki uygulamalar ilgili, Workability Europa Genel Başkanı Virind de Avrupa’da engelli hakları ve istihdam uygulamaları hakkında bilgi verdi.
İki gün sürecek konferansın ilk gününde, Avrupa’da ve Türkiye’de engelli istihdamına yönelik çalışmalar görüşüldü.
İkinci günkü çalışmaların sonunda ise engellileri ilgilendiren kanun ve yönetmeliklerin çıkarılması için “Pamukkale Deklarasyonu” yayımlanacak.
“Engelliler-Bilinmeyen İş Gücü” projesinde yerel yönetimler, merkezî hükümet temsilcileri, engellilerle ilgili resmi kurum temsilcileri, işveren temsilcileri, engelli sivil toplum örgütleri, engelli haklarıyla ilgili çalışan herkesin bir araya getirilerek, istihdamına yönelik çalışmaların değerlendirilmesi amaçlanıyor.

(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.