Engellilere Yönelik ”Aşçilik” Kursu

Kategori : Genel |

Sivas’ta İş-Kur Müdürlüğü’ne kayıtlı işsiz engellilere yönelik ”Aşçılık” kursu düzenlendi.
Sivas İş-Kur Müdürlüğü ve Sivas Diyabetliler Derneği’nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında düzenlenen aşçılık kursuyla, engelli kursiyerlerin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 3 ay sürecek kurs sonunda sertifika almaya hak kazanacak kursiyerlere, eğitim süresince günlük 15 TL ödeme yapılıyor. Aşçılık konusunda eğitim alan kursiyerler, kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde ”aşçılık sertifikası” almaya hak kazanacak. Sivas Valisi Ali Kolat da Anadolu Kız Teknik ve Kız Meslek Lisesi’nde İş-Kur Müdürlüğü’ne kayıtlı işsiz ve engelli gençler arasından 15 kişinin katılmaya hak kazandığı kursu ziyaret etti.
     Vali Kolat, İş-Kur’un meslek edindirme kursları açarak, istihdamı sağlamaya yönelik faaliyetler yürüttüğünü belirtti.
     Açılan bu kurslarla engellilerin hem meslek sahibi olduklarını hem de kurs süresince günlük harçlıklarını aldıklarını ifade eden Vali Kolat, iş bulma konusunda İş-Kur’un kursiyerlere yardımcı olacağını kaydetti.
     Engelli kursiyer Ali Fuat Kangal da aldıkları sertifikaların ceplerinde kalmamasını istediklerini belirterek, günümüzde sağlıklı insanların dahi iş bulmakta zorlandıklarını, bu nedenle engellilerin şansının daha az olduğunu söyledi.
     Kangal, kurs sonunda, Vali Kolat’tan işe yerleştirilmesi konusunda talepte bulundu.
     Vali Kolat daha sonra kursiyerlerin hazırladığı yemek ve pastalardan tattı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir