Engellilere Yönelik Plaj

Kategori : Genel |

Türkiye’nin gözde tatil  merkezlerinden Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme köyü sahilinde  engellilere yönelik düzenlenmiş plaj, engelli vatandaşların ve  yakınlarının ilgisini çekiyor. Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneğince (SARÇED) işletilen plajda,  engelliler ve yakınları için ayrılmış şezlonglar ile engelliler için  tasarlanmış duş yeri, soyunma odası ve tuvalet bulunuyor. Engelli vatandaşlar ve yakınları, mavi bayrak ödülü de alan plajdan hiç  bir ücret ödemeden faydalanabiliyor.SARÇED Yönetim kurulu Başkanı Cengiz İlhan,  yaptığı  açıklamada, plajda engellilerin rahat tatil yapabilmeleri için her şeyi  düşündüklerini söyledi. Plajın mavi bayrak ödülü aldığını beliren İlhan, şöyle konuştu: ”Mavi Bayraklı Plajda uyulması gereken standartlardan biri de  engelliler için yapmamız gereken düzenlemelerdir. Tesislerimizde  engelliler için özel duş, kabin, tuvalet, otopark, dinlenme yeri ve  plajlardaki şezlonglar bulunuyor. Bu bizim dernek olarak engelliler için  düşündüğümüz bir projedir. Engelli vatandaşlarımızdan ve ailelerinden  diğer vatandaşlardan farklı hiçbir ücret talep etmiyoruz.”       Personele engellilere davranış konusunda eğitim verdiklerini de söyleyen  Cengiz İlhan, ”Hedefimiz plajda engelliler için sağlık kabini kurmak.  Burada hemşire ve gönüllü çalışacak psikolog bulunduracağız. Ayrıca,  rehabilitasyon merkezi ve engelli vatandaşların yakınlarının  dinlenebileceği ve engellileri emanet edebileceği yerler planlıyoruz”  dedi.
      
       -ENGELLİLER VE AİLELERİ MEMNUN-
      
       Ailesi ile birlikte Sarıgerme köyüne tatile gelen 9 yaşındaki görme ve  yürüme engelli Zehra Aşeleten, SARÇED plajında denizin keyfini çıkarıyor.
       Her gün 4-5 saat denize giren küçük Zehra, sevimli davranışlarıyla  çevredekilerin ilgi odağı oldu. Aşeleten, yüzmeyi çok  sevdiğini ancak denize girmekte zorluk çektiğini söyledi.
       Küçük Zehra, ”Benim gibi yürümekte zorluk çeken tüm engelli  arkadaşlarımı Sarıgerme’de denize bekliyorum” dedi.
      
       -”İLGİ VE HİZMETİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”
      
       Zehra’nın annesi, Parıltı Görmeyen ve Az Gören Çocuklara Destek Derneği  kurucularından Hülya Aşeleten ise plajda kendilerine gösterilen ilgiden  memnun olduklarını söyledi.
       Sarıgerme’ye ilk kez geldiğini ve kızının çok mutlu olduğunu belirten  Hülya Aşeleten, şöyle dedi:
       ”Kızım Zehra tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiş ikiz bebeklerimden  biri. Erken doğum doğum nedeniyle gözleri görmüyor. Ablasını kaybettik.  Doğuştan kalçasında kayma olduğunu öğrendiğimiz Zehra’ya ameliyatla  platin takıldı. Yürümesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burada  gösterilen ilgi kızımın hoşuna gitti. Burada engelliler için her şey  düşünülmüş. 2 ay boyunca burada kalacağız.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.